Brontosauři dostali darem od Mikulovic několik desítek budov v rozlehlém areálu, který obec od armády získala bezúplatným převodem.

„V Muně jsme z darů a z peněz získaných z grantů začali opravovat některé budovy. O další peníze budeme postupně žádat. Chceme zde vytvořit zázemí pro volnočasové aktivity a nabídnout tento prostor i ostatním organizacím. Usilujeme, aby zde vzniklo takové městečko neziskovek,“ přiblížil plán předseda Brontosaurů Tomáš Hradil.

Vojenský areál je obklopen lesy a od civilizace je vzdálený několik kilometrů. Podle Hradila není poloha Muny pro plány s oživením areálu handicapem, ale naopak výhodou.

„Chceme zde vytvořit zázemí pro romantické, tvůrčí i adrenalinové akce. Počítáme, že zde bude ubytovna pro turisty. Své akce zde mohou mít skauti, zálesáci, milovníci adrenalinových sportů. Přivítáme i další sdružení, která přijdou se zajímavými nápady,“ řekl Hradil.

Areál vznikl na začátku druhé světové války. Němci, kteří obsadili oblast, zde vybudovali zajatecký tábor, muniční sklad a továrnu.

„Po válce zde byli shromažďováni sudetští Němci, kterých bylo z našeho regionu odsunuto přibližně padesát tisíc. Pak se sem nastěhovala česká armáda, která areál před několika lety opustila,“ přiblížil historii Muny Hradil.