K volbám mohou přijít lidé z Jesenicka a ta část obyvatel Šumperska, která žije v Kamenné, Rohli, Lesnici, Postřelmově, Rovensku, Svébohově, Jedlí, Štítech či severně od této hranice. Volební místnosti jsou otevřené v pátek do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Zdeněk Brož je od roku 2002 starosta Šumperku a od roku 2012 senátor za obvod Šumperk a Jeseník. Pracoval více než třicet let jako učitel a později i jako ředitel III. základní školy v Šumperku. V politice působí od roku 1990.

V komunálních volbách v roce 2014 obhájil post zastupitele města, jeho strana Nezávislá volba ve městě vyhrála a Zdeněk Brož byl zvolen starostou pro své již čtvrté funkční období. V letošních senátorských volbách obhajuje svůj mandát jako nestraník za KDU-ČSL.

Miroslav Adámek je v politice nováčkem. Kandiduje jako nestraník, nominovalo jej hnutí ANO 2011. Miroslav Adámek je původní profesí mechanik seřizovač pro výrobní linky. Řadu let působil jako kurátor pro mládež, zároveň při zaměstnání vystudoval magisterský obor Pedagogika – sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Od roku 2008 je ředitelem obecně prospěšné společnosti Pontis Šumperk, která je největším poskytovatelem sociálních služeb v Olomouckém kraji. Miroslav Adámek v Pontisu řídí zhruba stočlenný tým zaměstnanců.

Starosta Zábřehu František John
Zábřehu dál povládnou lidovci, přiberou Nezávislou volbu a STAN

V prvním kole senátních voleb 5. a 6. října získal Miroslav Adámek 29,2 procenta hlasů, Zdeněk Brož 20,5 procenta hlasů.

Ze hry tak vypadli další kandidáti - Josef Ťulpík (ODS), Dana Galuszková (ČSSD), Tomáš Hauzner (SPD a Vladislav Rulíšek (KSČM). K volebním schránkám přišlo přes čtyřicet procent voličů.

O vítězství v druhém kole mohou rozhodovat řádově stovky hlasů. Tradičně jej totiž provází malá účast. Před šesti lety Zdeněk Brož nad svým protikandidátem zvítězil o jedenáct procent, což čítalo jen dva tisíce hlasů.