Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úctu k mrtvým nejsou ani letos peníze

Bruntál - V Bruntále stále chybí pietní připomínka místa starého vojenského hřbitova z první světové války „My to považujeme za velkou ostudu města, ze které se lehce může stát ostuda mezinárodní,“ řekl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

14.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Vybudovat na Polní ulici důstojný pomník vojákům 1. světové války, kteří zemřeli ve vojenských špitálech v Bruntále, si předsevzal Klub Za starý Bruntál. Stránky klubu ZDE

Několikaleté úsilívšak přichází nazmar. Památník se s největší pravděpodobností nepodaří zřídit ani v letošním roce, kdy na podzim uplyne devadesát let od konce 1. světové války.

Vojenský hřbitov byl zřízen ve městě v roce 1915 poblíž dnes už bývalého židovského hřbitova a bylo na něm pohřbeno nejméně 275 osob. Po druhé světové válce o hřbitov nikdo nedbal a v polovině šedesátých let došlo k jeho likvidaci. „Při hloubení výkopů pro inženýrské sítě se na povrch dostávaly lidské ostatky. Byla to stejná ostuda města jako regulace Černého potoku ze zlikvidovaných hřbitovních náhrobků. To se už naštěstí podařilo odstranit,“ vzpomínal předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

Na místě vojenského hřbitova se nyní rozkládá průmyslová zóna a na jeho části dokonce stojí průmyslová hala. V době 1. světové války byl Bruntál odvodním místem pro danou oblast a pro Halič, což je dnes část východního Polska a západní Ukrajiny. Na hřbitově byli pohřbeni vojáci, kteří přišli z bojiště na léčení do odvodního místa. Většina veřejných budov v Bruntále se tenkrát přeměnila v lazarety.

„Podařilo se nám dát dohromady 245 osobních identifikačních karet vojáků. Na hřbitově jsou pochovány ostatky osob ze sedmi současných států, naprostá většina pak z tehdejší Haliče,“ řekl předseda bruntálského klubu Pavel Rapušák V evidenci bruntálské radnice ale žádný válečný hřbitov na Polní ulici nefiguruje. „Nejedná se o válečný hrob ve smyslu zákona o válečných hrobech a pietních místech. Tato evidence zahrnuje seznamy osob, které zahynuly při aktivní účasti ve vojenské operaci. Na tomto válečném hřbitově se pochovávaly ostatky vojáků, kteří zemřeli ve vojenském lazaretu většinou na tuberkulózu, úplavici a podobně,“ uvádí ve svém zdůvodnění vedoucí odboru vnitřních věcí bruntálské radnice Eva Mazouchová.

Ministerstvo obrany ČR ale zastává na základě platných zákonů odlišný názor. „Pokud byl voják ve válce raněn a v průběhu doléčení zranění zemřel, pak se jedná o zahynutí v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci. Hroby takových vojáků jsou válečnými hroby,“ oponoval radnici Imrich Vetrák z ministerstva obrany.

Určitý zájem o vojenský hřbitov ale město přece jenom projevilo. „Existuje takzvaný koncepční návrh obnovy vojenského hřbitova vojáků padlých v 1. světové válce. Jde spíše o návrh zbudování pietního místa. Návrh spočívá v úpravě areálu vedle současného židovského hřbitova v Polní ulici, a to vybudováním kamenné cestičky ukončené stěnou s dřevěným křížem a jmény padlých,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Největším problémem tedy zřejmě bude, že rozpočet města na letošní rok na obnovu hřbitova nepamatuje ani jedinou korunou. Radnice předpokládala, že se jí podaří získat peníze z ministerstva obrany, ale neposlalo včas žádost.

„Ministerstvo obrany rozděluje několik milionů korun ročně formou grantů na účel péče o válečné hroby či památníky. Bohužel ne všechny žadatele je možné uspokojit,“ zhatil naděje města na získání peněz z Ministerstva obrany jeho mluvčí Andrej Čírtek. „Myto považujeme za velkou ostudu města, ze které se lehce může stát i ostuda mezinárodní. Stav by se samozřejmě mohl změnit k lepšímu, to by se ale nejdřív musel změnit přístup úředníků. Kdo chce, hledá důvody, kdo nechce, hledá výmluvy,“ posteskl si předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

Autor: Ladislav Olejníček

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Ilustrační foto.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Novou dráhu na letišti vybudují až příští rok. Bude bezpečnější a méně hlučná

Nová moderní dráha na šumperském letišti začne sloužit až příští rok. Původně se měla pokládat ještě letos, ale radní soutěž na zhotovitele zrušili a vypíšou jí znovu.

Draci začali v Opavě dobře, potom ale nezvládli závěr

Zatímco v prvním vzájemném utkání proti opavskému Slezanu si Draci na své druholigové konto připsali jednoznačné vítězství, tentokrát neuspěli. Ve středečním duelu 12. kola těsně prohráli.

Sloučenou školu lidé nevzali za svou, usiluje o lepší pověst

Ani po více než deseti letech nevzala veřejnost ani učitelé sloučenou základní školu v Jeseníku za svou. Ukázala to nedávná analýza. Důsledkem může být, že velká část žáků při přestupu na druhý stupeň odchází do sousedních obcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení