K největším ekonomickým restrikcím dosud přistoupil Šumperk. Už původně schválený rozpočet na letošek byl napjatý a vidina snižování příjmů nutí město k rázným krokům.

„Současná epidemiologická situace nás přiměla chovat se maximálně úsporně. Rozpočet na letošní rok musíme přehodnotit jak po stránce výdajové, tak příjmové. Čeká nás nelehké období, na které se musíme důkladně připravit,“ uvedl starosta Tomáš Spurný.

Město nyní bude zvažovat každou investici a každý další výdaj. Redukovat se budou dotace z rozpočtu města, ruší se některé soutěže a akce, provozní náklady se budou zeštíhlovat a hledat úspory na všech odborech.

Co dá Šumperk k ledu?

Radní tak v závěru března kvůli očekávanému propadu příjmů z daní zrušili zakázku na vybudování nové vsypové loučky na hlavním hřbitově. Z téhož důvodu se neuskuteční ani plánovaná rekonstrukce velké tělocvičny na základní škole E. Beneše. Kromě toho město nepodepíše smlouvu s firmou, která měla zhotovit projektovou dokumentaci na muzeum textilnictví v Klapperothově manufaktuře.

Jak se na dívají v Zábřehu?

V poněkud jiné situaci se nachází Zábřeh. Ten letošní investice z velké části pokrývá z rozpočtových přebytků z minulých let. Investice na letošek rušit nehodlá.

„Nejme ve fázi, kdy bychom zastavovali nebo přehodnocovali investice. Nyní naopak vidíme jako důležité investovat, aby se ekonomika rozhýbala,“ řekl starosta Zábřehu František John.

Obavy z výpadku daňových příjmů nicméně město má. V druhé polovině roku tak budou muset zastupitelé rozhodovat, jak naložit s akcemi plánovanými na rok 2021. Otazník tak visí například nad chystanou rekonstrukcí kulturního domu za desítky milionů korun.

Jeseník hledá rezervy

Vedení jesenické radnice hledá rezervy v provozu. Předminulý týden zadalo všem odborům a oddělením města, aby našly provozní úspory.

„Ode všech mám čísla, někde své potřeby zredukovali i o sedmnáct procent. Měli jsme i pořizovat některé věci, které měly vést k větší efektivitě, ale nejsou nezbytně nutné. Jsou investice, které škrtat nechceme, protože na nich pracujeme několik let. Je to například rekonstrukce vnitřních prostor budovy IPOS,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.