Policie měla o jejich návštěvě Šumperku avízo z ministerstva vnitra, situaci nechtěla podcenit. Proto extrémisty cestou z centra města do Temenice doprovázel policejní kordón.

Na otázky Deníku odpovídá ředitel územního odboru šumperské Policie ČR Michal Harciník.

Již se podobná akce příznivců extrémistických hnutí na Šumpersku konala?
Ne, podobná akce příznivců extremistických hnutí na Šumpersku zatím nebyla.

Lidé, kteří do Šumperka přijeli, museli mít podporu u zdejších lidí, kteří mají blízko k extremismu. Máte zdejší scénu extrémistů zmapovanou?
Jsem přesvědčen, a dosavadní výsledky na tomto poli tomu odpovídají, že extremistickou scénu zmapovanou máme. Co se týká první části otázky, že tyto osoby (extremisté) musí mít podporu zdejších lidí, musím oponovat a konstatovat, že osobně si to nemyslím.

Kolik takových osob je na Šumpersku aktivních?
Nezlobte se, ale domnívám se, že zveřejnění této informace by nebylo ze strany Policie ČR taktické, proto tuto otázku nebudu komentovat.

Sobotní akce si vyžádala mimořádné nasazení policejních sil, je možné finančně vyčíslit, na jak velkou částku podobný zásah přijde?
Naší snahou bylo minimalizovat náklady a veškerá opatření přijímat co nejefektivněji, například přesunem pracovní doby policistů. Přesto odhaduji, což je ale velmi hrubý odhad, že náklady na tuto akci na částku činily 100 tisíc korun.

Máte poznatky o tom, že by se zde podobné akce měly opakovat?
Konkrétní poznatky zatím nemáme, ale dle různých vyhodnocení lze tuto variantu předpokládat.

Reportáž, fotogalerii a video ze sobotní akce holých lebek v Šumperku najdete ZDE