Šumperská radnice totiž hodlá seniorům měsíční jízdenky v městské dopravě proplácet z vlastní kasy.

„Určitě bych to přivítala, za celý rok se v součtu jedná o výraznou částku. Co vím, v řadě měst je doprava pro seniory nad sedmdesát let zdarma, pro spoustu důchodců by to byla pomoc," domnívá se Eva Krupková, která autobusy využívá při cestách k lékaři, za nákupy a hlavně za návštěvami rodiny a známých.

Úředníci odbor dopravy šumperské radnice již začali řešit, jak se bude kompenzace technicky provádět.

„Rada města uložila vedoucímu odboru dopravy vypracovat plán, ale celý záměr musí schválit zastupitelé. Předpokládáme, že tato problematika by se na jednání zastupitelstva mohla dostat v prvním kvartále příštího roku," uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Nyní za sto padesát korun 

Peněžní náhrada jízdného by se měla týkat starobních důchodců, kteří si vyřídí průkaz integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. Tyto doklady se vydávají na počkání v informační kanceláři na autobusovém nádraží v Šumperku.

K vydání průkazu musí žadatel dopravci předložit doklad totožnosti, potvrzení o pobírání starobního důchodů a také průkazovou fotografii.

Samotná jízdenka, která platí pro libovolný počet jízd po celý měsíc, se prodává již přímo v autobusu.

Platí pro všechny spoje městské a příměstské dopravy na území města v takzvané zóně 1.

S trochou nadsázky se tak senioři za sto patnáct korun mohou busy po Šumperku vozit každý den od rána do večera třicet dní v měsíci.

Jízdné hodlá město seniorům s trvalým pobytem v Šumperku proplácet ze svého rozpočtu.

Měsíční proplatí radnice

Zatím není jasné, zda se příspěvek bude týkat úplně všech starobních důchodců nebo radnice staví nějakou věkovou hranici.

V řadě měst totiž jezdí zadarmo jen senioři nad sedmdesát let.

V praxi to zřejmě bude fungovat tak, že senior měsíční jízdenku sice v autobuse zaplatí, ale částka mu pak bude proplacena na pokladně radnice.

Kolik tento záměr bude město ročně stát, vůbec není zřejmé.

„Dopravce nevede evidenci, kolik seniorských měsíčních jízdenek vydá," dodal Petr Holub.

Již od letošního roku dopravce společnost Arriva Morava poskytuje důchodcům výrazné slevy, takže za měsíční jízdné platí sto patnáct korun, zatímco plná cena je dvojnásobná.

Pokud starší lidé využívají městskou dopravu příležitostně, za jednorázovou jízdu platí jako všichni ostatní devět korun.