Nejdražší pozemky pro stavbu rodinných domů na Šumpersku jsou v okresním městě. Za metr čtvereční se tu platí až tisíc korun. Problém je v tom, že téměř žádné stavební parcely nejsou k dispozici. „V nabídce naší realitní kanceláře se pozemky objevují jen ojediněle,“ potvrdil Jaroslav Horák z šumperské firmy Delta Real.

Nová lokalita Panoráma

Jednou z mála šancí na stavbu v Šumperku je aktivita firmy Fortex-AGS, která už připravila lokalitu Pod Vodárnou pro několik desítek rodinných domů. Pokračovat bude zřejmě ještě letos v jejím sousedství - nová lokalita ponese název Panoráma.

Drahé, byť o něco levnější než v Šumperku, jsou stavební pozemky v těsné blízkosti okresního města. V Novém Malíně se už prodávají až za šest set korun za metr, podobná situace je také ve Vikýřovicích, Dolních Studénkách a Rapotíně.

Developerské firmy, které by se živily tím, že skoupily pozemky, zainvestovaly do nich a pak je rozprodaly, na Šumpersku téměř neexistují, protože se jim v této oblasti takové podnikání nevyplatí. „Pozemek by vyšel tak draho, že by ho nikdo nekoupil,“ říká Horák. Fortex-AGS je jednou z výjimek v této oblasti.

Obce investují, aby udržely mladé rodiny

Sítě tedy musejí budovat na své náklady sami stavebníci, anebo je při přípravě větších stavebních lokalit chystají obce. Chovají se jako developerské firmy, ale s tím, že na tom nevydělají. V zájmu zvyšování počtu obyvatel a udržení mladých rodin v obci investují do stavebních lokalit a pak je prodávají stavebníkům. Využívají přitom státní dotaci na inženýrské sítě, která od letošního roku činí 50 tisíc korun, a zároveň sítě dotují ze svého rozpočtu.

„Od stavebníků sice za sítě inkasujeme kolem dvou set korun za metr čtvereční, ale tím rozhodně náklady nepokryjeme. Na každé parcele obec prodělává kolem osmdesáti tisíc korun. Ale víme, proč to děláme. Investice se nám brzy vrátí ve vyšší státní dotaci na jednoho obyvatele,“ řekl starosta Nového Malína Josef Minář (KDU-ČSL).

Budování sítí cenu pozemků výrazně prodražuje

Energetické společnosti dovytváření sítíneinvestují, jen prodávají energii a hotové sítě pouze převezmou do své správy a zároveň je provozují.

„Mnohde se investoři musejí dokonce doslova doprošovat energetických společností, aby sítě vůbec převzaly,“ podotkl Horák.

Byty za rok podražily o dvacet procent

Ceny stavebních pozemků v okrese Šumperk rostou, stejně tak i ceny bytů.Za poslední rok se zvedly o dvacet procent - zejména v Šumperku, Zábřehu a Mohelnici.

Zatímco například třípokojový byt v panelovém domě v Šumperku se dal v únoru či březnu 2007 koupit za 800 tisíc korun, už koncem roku překročila cena srovnatelného bytu jeden milion korun. U dvoupokojového panelového bytu se cena z 600 tisíc vyhoupla na sedm až osm set tisíc korun.

Uvedené ceny jsou orientační, o sto tisíc korun nahoru je může pozměnit hotová modernizace bytu, kterou uskutečnil prodávající.

Obdobně stoupající trend mají samozřejmě i ceny rodinných domů ve městech a jejich okolí. Není jich ovšem tolik jako bytů, navíc ceny se těžko dají srovnávat, protože každý dům je na rozdíl od standardních bytů jiný.

Poptávka je po pozemcích u lyžařských vleků

Zvýšený zájem se projevuje také o pozemky v exponovaných horských lokalitách, hlavně tam, kde jsou v dosahu lyžařské vleky.„Zvyšování cen je dáno samozřejmě podstatně vyšší poptávkou, která neustále převyšuje nabídku,“ vysvětlil šumperský obchodník s realitami Horák.

Vyšší poptávku po bydlení způsobuje podle Horáka několik faktorů. Jedním z hlavních je dospívání silných populačních ročníků spolu s tím, že na trhu působí dovršené úspory ze silných let, kdy bylo uzavřeno velké množství stavebních spoření.

Významnou roli hraje také bohatá nabídka výhodných hypotečních úvěrů. Hypotéku dnes dostanou i lidé, kteří by na ni dříve nedosáhli. Banky ve snaze obstát v konkurenčním boji o klienty zjednodušily podmínky pro poskytnutí hypoték, takže byty kupují i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy.

Horák potvrdil, že investovat do nemovitosti se vyplatí. V Šumperku se za posledních osmnáct let nestalo, že by jejich cena klesla. „Nanejvýš rok či dva stagnovala,“ dodal Horák.