I po třech měsících v léčebně nebo devíti měsících v terapeutické komunitě mají strach vrátit se domů mezi staré známé a začít žít svůj život se všemi starostmi i povinnostmi a bez drog.
V třípokojovém chráněném bytě je sedm postelí. Zájmu odléčených narkomanů, kteří musí před nástupem prokázat minimálně tříměsíční abstinenci, podrobovat se náhodným testům a plnit náročný program, ale nestačí.
„Po osmnácti měsících fungování Restartu a zřízení bytu už máme na lůžka pořadník. Musíme koupit patrové postele, abychom tam naše klienty naskládali, ale je to velký byt se sto osmnácti metry čtverečními, takže se mačkat nebudou,“ prohlásil Josef Vondrka, ředitel K-centra, pod který Restart i chráněný byt spadá.
Pronajmout si v současné situaci další byt, si nezisková organizace netroufá.
„V této době, kdy se musí na sociálních službách ušetřit desítky milionů korun, by to byl ekonomický risk, který si nemůžeme dovolit,“ řekl Vondrka.
Smyslem chráněného bytu je připravit narkomany na denní realitu. „Služba je potřebná. Kolem nás je v léčebnách dvě stě klientů, kteří mohou požádat o pomoc. Máme převážně klienty z jiných regionů, ale lidé z Jesenicka mají přednost,“ uvedl Vondrka.
Podle něj prokázalo zařízení za rok a půl existence své opodstatnění. „Už máme jednoho klienta, který si dokončil výuční list a je truhlářem. Další má svářečský kurz. To u těchto lidí není běžné,“ pochválil svěřence Vondrka.