Klíč se otočí v zámku a s ředitelem Městských kulturních zařízení Jeseník vstupujeme do domu ve dvoře divadla. Že sloužil k bydlení, napovídají jmenovky na zvoncích. Dnes jsou však místnosti prázdné, stejně jako bývalé loutkové divadlo v sousedství. Zhruba za rok si už sem budou lidé chodit půjčovat knížky, na přednášky či besedy.

„V bývalém bytovém domě na dvoře divadla bude knihovna. Ve vedlejším traktu někdejšího loutkového divadla bude multimediální učebna, místnost pro workshopy nebo hudební sál. Obě budovy budou oproti dnešku propojené,“ ukazuje ředitel Jiří Juráš.

Do provozu za rok

V úterý 6. února jeseničtí radní schválili, že rekonstrukci provede za 24 milionů korun firma VHH Thermont se sídlem v Olomouci. Čas na to má do podzimu. Poté bude nutné budovy vybavit nábytkem či přestěhovat knížky. Veřejnosti má začít knihovna sloužit někdy na přelomu letošního a příštího roku.

V současnosti bibliotéka sídlí v budově na Lipovské ulici. Její zaměstnanci se nové budovy nemohou dočkat. Stávající prostory už dávno nevyhovují.

„Oddělení pro dospělé se spousty let nemá kam rozvíjet. Regály jsme dali, kam to jen šlo. Čítárna má jen pár míst. Třeba encyklopedie tu není kde studovat, veškerý fond se snažíme půjčovat lidem domů,“ řekla před časem vedoucí knihovny Eva Pavlíčková.

Čeká se vyšší návštěvnost

Od investice si mnoho slibuje i vedení kulturního domu.

„Očekávám, že se zvýší návštěvnost v divadle i v knihovně. Návštěvníci divadla budou moci využít služeb knihovny a naopak. Bude tu intenzivnější pohyb. Komplex se navíc nachází na dobrém místě u autobusového nádraží, nedaleko je i kino,“ popisuje Jiří Juráš.

Novou knihovnu buduje rovněž město Šumperk. Vzniká v bývalé Masarykově škole. Kromě bibliotéky bude v budově i velká aula nebo prostory pro vysokou školu. Šumperská knihovna se otevře 1. září.