Město hodlá koupit parcelu mezi Lautnerovou a Žerotínovou ulicí, kde se nacházel velký areál podniku Hedva.

Vlastníkem plochy o rozloze přes třináct hektarů je plzeňská akciová společnost OSOH, která před několika měsíci nechala zchátralé budovy bývalé textilky zbourat. Již předtím firma avizovala, že pozemek bude chtít prodat.

„Firma nás oslovila s tím, že požaduje kupní cenu za metr dva a půl tisíce korun. Je to sice poměrně vysoká částka, ale zohledňuje velké náklady na demolici,.“ uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Pivnice Na Benátkách u stejnojmenného šumperského rybníku.
Areál Benátky o svou oblíbenou hospůdku nepřijde

Město získá vyčištěný pozemek bez stavební suti ze zbouraných budov, která se stále ještě odklízí.

O část rozsáhlé parcely se ale také uchází státní podnik Lesy České republiky a firma Macte, takže město si ponechá zhruba polovinu polovinu pozemku. Z něj udělá parkoviště.

„Mohla by se vyřešit parkovací situace v centru, která je velmi špatná,“ dodal Tomáš Spurný.

V blízkosti se totiž nachází základní škola, úřad, soud i poliklinika, najít skulinku pro auto je zvláště v ranních hodinách velmi obtížné.

„Vozím špatně chodící maminku na polikliniku, někdy mi nezbývá, než riskovat pokutu. Bývá zde úplně plno,“ řekl Jan Novotný ze Šumperku.

Opuštěné tovární budovy ležely řadu let ladem, výrobní provoz v nich skončil v 90. letech. Areál Hedvy v Šumperku byl odštěpným závodem velkého podniku se sídlem v Moravské Třebové, který zaměstnával tisíce lidí.

Při velkém útlumu textilního průmyslu krach zasáhl i podnik Moravolen a záhy se zavřely i další závody, například i zábřežská Perla.

Věra Lukešová s vrátným šumperské Hedvy v 70. letech minulého století
V Hedvě našla práci i budoucí švagrovou. Milovanou fabriku teď bourají
Demolice areálu bývalé Hedvy v Šumperku.
Bývalá textilka Hedva v centru Šumperku jde k zemi