Bývalý hotel Vesmír patřil Jednotě Zábřeh. Tvořila je tři patra pokojů s padesáti lůžky, pod nimiž se v přízemí nachází prodejna. Hotel byl přes dvacet let prázdný a Jednota se jej snažila prodat. Budovu koupilo město v roce 2016 v situaci, kdy o ni měl zájem kupec pravděpodobně s cílem změnit jej na ubytovnu.

Žulová před několika týdny zahájila dlouho připravovanou rekonstrukci budovy. Prostory přestaví na dvanáct malometrážních bytů, devět garsoniér a tři byty v dispozici 2+1. Aby byla budova bezbariérová, přistaví k ní stavbaři z vnější strany výtah.

Biocentrum v Tomíkovicích na podzim 2023.
Na Jesenicku vznikla nová vodní plocha. Sloužit má přírodě i rekreaci

„V našich obecních bytech žijí těžce pohybliví senioři, kteří mají napsané žádosti, že by šli z obecních bytů do těchto nových, bezbariérových. V přízemí budovy mají obchod, kousek lékárnu, autobus. Byty ale mohou sloužit i jako startovací pro mladé či pro matky samoživitelky,“ nastínil starosta Žulové Radek Trsťan.

Rekonstrukce bude stát třicet milionů korun. První etapa za sedmnáct milionů korun zahrnuje obálku budovy, to je dveře, okna, fasádu, střechu, dále výtahovou šachtu, topení, instalaci solárních panelů a tepelného čerpadla. Druhá bude spočívat v dovybavení vnitřních prostor, zhotovení hygienického zařízení u jednotlivých bytů, instalaci elektrorozvodů, vestavěných skříní, kuchyní, podlah a výmalby prostor.

První obyvatelé by se do nových bytů měli nastěhovat nejpozději v roce 2026. Celkem tak bude mít město ve svém vlastnictví 108 bytových jednotek.