Hamplová to několikrát uvedla v tisku během letitého sporu kolem situace v krachujícím Esmu.

„Zatím byla přednesena žaloba i obrana proti žalobě, obě strany přednesly své důkazní návrhy a soudce vyzval Janu Hamplovou, aby do deseti dnů předložila důkazy v listinné podobě. Teprve pak rozhodne o termínu dalšího jednání,“ uvedla Jana Kozová, která v současné době zastupuje mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Žalobu na ochranu osobnosti podle paragrafu číslo 11 Občanského zákoníku podal Ladislav Kavřík před rokem. Prvního jednání u soudu se osobně neúčastnil, zastupoval ho jeho advokát.

Vyjádření bývalého starosty Mohelnice se Deníku získat nepodařilo. V srpnu 2008 k tomu ale řekl: „Jana Hamplová opakovaně veřejně prohlašuje, že jsem městu způsobil obrovské škody. A stokrát opakovaná lež se pro mnohé lidi stává pravdou. Je to nefér, protože město nemuselo za Esmo zaplatit ani korunu, žádná škoda mu nevznikla, což konstatoval už i Vrchní soud.“

Jana Hamplová na svém tvrzení trvá a z výsledku soudního sporu nemá žádné obavy.

„Od roku 1994 do roku 2000 zaplatilo Esmo městu jen na nájemném devadesát milionů korun. Po zavedení nové technologie, o které rozhodl starosta jako jednatel Esma za zády radních a zastupitelů, už teplárna neměla ani na nájem a rychle spěla k pádu. Neomluvitelně špatné rozhodnutí stálo město miliony. Teplárenství je všude výnosný obchod, jen v Mohelnici máme unikát, protože naše teplárna zbankrotovala,“ uvedla Hamplová.

Esmo stálo Ladislava Kavříka jeho dosavadní politickou kariéru. Za neoprávněný podpis smluv dostal v roce 2008 roční podmíněný trest a tříletý zákaz funkce v místní samosprávě. Po odvolání k Nejvyššímu soudu sice krajský soud trest později zrušil s odůvodněním, že nešlo o trestný čin, ale Kavřík mezitím musel opustit funkci starosty Mohelnice i post náměstka hejtmana Olomouckého kraje.

Celé stíhání v kauze Esmo odstartovalo trestní oznámení, které v září roku 2004 podali opoziční zastupitelé Mohelnice v čele s Janou Hamplovou. Ta byla po léta největším kritikem Ladislava Kavříka v jeho funkci starosty Mohelnice.

„Osobně se Ladislavu Kavříkovi divím, že spor vyvolává a znovu na to, co v Esmu provedl, poutá pozornost. Žaloba na ochranu osobnosti je absurdní, rozhodně se nehodlám omlouvat, “ doplnila Hamplová.

Před více než pěti lety byla Jana Hamplová v podobném sporu v opačné roli žalobce. Spor s městem Mohelnice, v jehož čele tehdy Ladislav Kavřík stál, v roce 2004 vyhrála. Soudila se kvůli hanlivému článku, který vyšel v roce 2000 v Mohelnickém zpravodaji. Nejdříve požadovala omluvu zastupitelstva, a když se jí nedočkala, podala žalobu. Vysoudila nejen omluvu, kterou musel Mohelnický zpravodaj dvakrát zveřejnit, ale i čtvrt milionu korun.