Z čapí porodnice zůstalo jen nepatrné torzo, několik metráků vážící hnízdo prorazilo při pádu střechu bývalé brusírny, kterou už delší dobu nikdo neužívá.

„Přiletěl 17. března. Sledovali jsme ho z dálky z okna našeho panelákového bytu, jak se prochází po dvoře, a bylo nám ho líto. Nedalo by se mu nějak pomoci? Každý rok tady čápi vyvedou dvě až tři mláďata,“ napsala do redakce Deníku Hana Janhubová z Postřelmova.

Další lidé se obraceli na místní obecní úřad, bylo znát, že jim osud dlouhonohého opeřence není lhostejný. Žena, která má plnou moc majitele, však byla jiného názoru.

„Nabízeli jsme, že s pomocí výsuvné plošiny vrchol komína upravíme a hnízdo tam vrátíme, ale dcera majitele to jednoznačně odmítla stejně jako umístění hnízda na jiné místo svého pozemku. Je to škoda. Hnízdo na tom komíně bylo snad pětadvacet let a čáp už patří ke koloritu obce,“ řekl starosta Jaroslav Nimrichtr (ODS).

Čáp se rozhodl zůstat

Kolorit nakonec zůstane zachován, protože čápa ani zešikmený povrch komínového torza neodradil a na zachování staré adresy trvá. Na vrchol už přinesl několik desítek klacků a začal se stavbou.

„Vrácením starého hnízda bychom mu ušetřili měsíc práce. Navíc ze šikmé plochy jeho dílo stejně časem zase spadne. Jednu sezonu a vyvedení mláďat ale snad vydrží,“ řekl František Porteš, který se léta zabýval kroužkováním čápů. Podle jeho názoru musel do Postřelmova přiletět čáp, který tady hnízdil už loni. „Letěl najisto, cizí čáp by si toho pahýlu komína vůbec nevšiml,“ řekl Porteš. Přístupu majitelky se velmi podivuje, protože má zcela opačné zkušenosti. Lidé jsou často dokonce ochotni zaplatit vybudování plošiny, jen aby si čápa na svém domě udrželi.

Současné chladné počasí podle ornitologa čápům nevadí. „Většinou létají nocovat za větším teplem na jižní Moravu, let jim trvá tak půldruhé hodiny. Na sever se vracejí přes den stavět hnízdo,“ řekl Porteš.