Pozdně renezanční boží muka se skládají z novodobého podstavce, původního pískovcového pilíře a vrcholové kaplice s kovovým křížem.

„Kaplice, na níž je z větší části dochovaný německý nápis s datací roku 1699, představuje v současnosti přibližně třetinu z celkové třímetrové výšky památky. Je vytvořena z unikátního materiálu, krupníku, tedy mastkové břidlice. Tato hornina se těžila pouze v okolí Sobotína a Vernířovic,“ uvedla vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová.

Boží muka jsou spjata s inkvizičními procesy v 17. století na Šumpersku. V regionu je takových cenných, takzvaných čarodějnických památek několik, takže tvoří unikátní kulturně historický soubor.

„Přestože se tato muka nezachovala ve svém někdejším objemu a na původním místě, mají vysokou historickou hodnotu,“ doplnila vedoucí oddělení státní památkové péče.

Boží muka, která byla loni v dubnu byla prohlášena kulturní památkou, mají za sebou barvitou historii. Postavit je nechal šumperský purkmistr Kaspar Sattler několik dní před svou popravou. Původně prý stávala mezi třemi lípami v místech, kde je dnes budova okresního soudu. Před zahájením stavby soudu, přibližně v roce 1902, byla přemístěna do tehdejšího městského muzea.

Dle dobové zprávy se sloup ocitl v kumbále na harampádí, zásluhou tehdejšího starosty Gustava Oberleithnera se dostal na pozemek v Příčné ulici. Po roce 2000 ovšem radnice v této lokalitě plánovala vybudovat sběrný dvůr, takže pro boží muka hledala vhodné umístění. Památka byla přesunuta na křižovatku cest poblíž osady Nové Domky. Zde tvoří jedno ze zastavení na takzvané Čarodějnické cyklotrase.

„Vzhledem ke stáří a povětrnostním podmínkám trpí památka rozsáhlým statickým poškozením. Koroduje kámen i spojovací prvky. Navíc jsou na kaplici znatelné opravy z minulosti,“ popsala stav božích muk Monika Paulová.

Oprava vyjde na necelých 108 tisíc korun, Olomoucký kraj na ni přispěje padesáti tisíci.