Zhruba půlhodinový snímek pojednává o poslední oběti čarodějnických procesů, kterou byl významný šumperský obchodních a výrobce tripu Jindřich Peške.

Výroby dokumentu se ujala TV Metuje ve spolupráci s regionální filmovou agenturou Jeseníky Film Office.

„Jedná se o silný příběh, který pojednává o šumperském plátenictví, ale i osobním osudu významného šumperského měšťana. Obětí čarodějnických procesů se stala jeho žena, která byla upálena na hranici. Jindřich Peške se ani po krutém mučení na rozdíl od jiných obětí procesů k čarodějnictví nikdy nedoznal,“ vysvětlila Lenka Dusová ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, pod kterým funguje regionální filmová kancelář.

Nepočetný štáb v úterý 21. listopadu natáčel ve sklepení Geschaderova donu, kde je instalována expozice čarodějnických procesů.

Samotná budova kdysi Jindřichu Peškemu patřila, po jeho zatčení ale jeho děti musely podle tehdejších zákonů platit výlohy za věznění svého otce. Od člena inkvizičního tribunálu Gaupa si rodina půjčila peníze a ten později výstavní dům velmi výhodně odkoupil. Jindřich Peške zemřel ve vězení údajně přirozenou smrtí v roce 1696.

Dokumentem provází správce depozítáře zámku ve Velkých Losinách historik Jiří Doupal, ale i známý herec a dabér Miroslav Táborský. Kromě Geschaderova domu se bude natáčet například u šumperské manufaktury či ve vlastivědném muzeu.

„Bude se jednat celkem o tři dokumenty, které přibližují méně známé okamžiky z dějin Šumperska, první s názvem Ukradené srdce se natáčel loni. Poslední dokument, který se zaměří na podnikatelskou rodinu Kleinů, přijde na řadu zřejmě příští rok,“ přiblížila projekt Lenka Dusová, která o uvedení děl jedná s televizními stanicemi.

„Bude se jednat o ucelený třídílný cyklus, jehož díly by měly být odvysílané krátce po sobě,“ doplnila Lenka Dusová. Vznik dokumentů finančně podpořil Olomoucký kraj i město Šumperk.