„Nikdo mě nezaměstná, protože nikde nebydlím, už měsíce přespávám venku," odpovídá na otázku, v čem je problém.
Chlapík v nepříliš čistém oblečení nicméně pomoc neziskových organizací, které v Šumperku působí, využít nechce.
Přespání v noclehárně Armády spásy, která sídlí na Lužích, není pro Jiřího žádnou lukrativní nabídkou.
„Je to daleko a jsou tam nepříjemní," nastínil Jiří.
Neděláme z nich abstinenty
S velkou pravděpodobností je ale zádrhelem alkohol, který je v noclehárně tolerován jen do určité míry.
Také pan Jiří vyprošené drobné mění spíš za láhev než za jídlo.
V Šumperku přitom možnosti pro bezdomovce jsou, zmíněná noclehárna na Lužích je ale i tak málokdy úplně plná.
„Nikdy neodhadneme, kolik lidí na přespání přijde, alkohol je pro ně problém. My z těch lidí abstinenty neuděláme, pro nás je přípustná hranice do 0,8 promile. Nedáváme dýchat plošně všem, spíš namátkově, když se nám chování nezdá. Nemůžeme si dovolit pustit sem člověka, který v sobě má dvě promile a v noci by mohl být agresivní," vysvětlil vedoucí sociální práce šumperského Centra Armády spásy František Lakomý.
Již několik let v Šumperku funguje denní nízkoprahové centrum, které slouží lidem žijícím na ulici. V budově v Jesenické ulici dostanou bezdomovci základní servis.
V zimě se mohou ohřát, umýt se, vyměnit či vyprat oblečení a dostanou také teplou polévku a chléb.
Zaměstnanci Armády spásy také příchozím poskytnou sociální poradenství.
Denně se zde vystřídá kolem dvou desítek lidí, s přicházející zimou jich nyní přibývá.
„Centrum v Jesenické ulici funguje v pracovní dny od rána do odpoledních hodin. Pokud teploty klesají, otevíráme pro podobný účel o víkendech jídelnu v ubytovně na Lužích. Bývá to v případě, že ráno naměříme méně než pět stupňů pod nulou," dodal František Lakomý.
Oblečení, sprcha i polévka
Podobné služby nabízí také nouzová nocležna, kterou v Zábřehu provozuje tamní Charita. Sdílí v Žižkově ulici a je určená pro přechodné ubytování lidí bez domova.
„Nouzová nocležna má kapacitu tří lůžek a aktuálně jsou všechna obsazená. Snažíme se také, aby tito lidé smysluplně trávili svůj den, takže jim například nabízíme zapojení do různých projektů. Pokud mají zájem na sobě pracovat, hledají si ubytování například v azylovém domě nebo na ubytovně, mohou zde přespávat i delší dobu," řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.
Pokud teplota venku klesne pod minus deset stupňů, otevírá Charita další kapacity, kde mohou lidé bez domova přečkat mráz. Nabízí jim zde i teplou polévku a čaj.
V zábřežské Charitě mají také možnost se umýt, osprchovat nebo oholit.
Ze sociálního šatníku, který se plní díky pravidelným humanitárním sbírkám, pak mohou dostat čisté spodní prádlo nebo zimní oblečení a boty, čepice či rukavice.
Prohibice u večerek
V Šumperku a v Zábřehu se pohybuje několik desítek bezdomovců.
Represivním nástrojem jsou pro ně prohibiční vyhlášky, které obě města vydala už před lety. Obsahují seznam míst, kde se nesmí na veřejnosti konzumovat alkohol.
Zákaz se v Šumperku i Zábřehu týká vlakového a autobusového nádraží, center měst a také parků.
V Šumperku v poslední době vyhlášku rozšířili i na prostor před několika asijskými večerkami, kde bývá k mání levný alkohol.
V Zábřehu se zase nesmí pít například v okolí supermarketů.