U vilky u křižovatky Jeremenkovy a Lidické tekla v neděli večer voda z prasklého hydrantu až do sklepa a na zahradu. Na řešení havárie nastoupily v pondělí ráno dvě pohotovostní čety.

„Příčinou je pravděpodobně silný mráz, ale jistě se to říct nedá. Podobné havárie se stávají i v létě. Dělníci musejí místo vykopat a hydrant vyměnit nebo opravit. Pokud se neobjeví nějaké další komplikace, měla by oprava být hotová během dnešního odpoledne,“ řekl dispečer Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS).

V oblasti je několik velkých úřadů a také restaurací a barů. „Přivezli jsme vodu v kanystrech, zatím máme otevřeno, doufám, že to nebude dlouho trvat,“ řekla servírka baru Classic v Jeremenkově ulici. Dovezenými kanystry a petlahvemi řeší situaci i naše redakce, která sídlí v samém centru postižené oblasti.

Restaurace Red Rat v ulici 8. května oznámila, že zavírá. Vařit se bez vody nedá. Zato bufet v hotelu Grand je v provozu. „Máme jídla hotovky, vodu jsme přivezli a ohříváme ji na plotně,“ řekla jedna z prodavaček

Bez vody je i budova městského úřadu s desítkami úředníků. „Zaměstnancům jsem vyjednal možnost chodit na toalety do blízkého Háčka, horší je ale to, že jak klesá tlak vody, přestává topit topení. V kancelářích už je jen 17 až 18 stupňů,“ řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

Vodař: Měl jsem rušný víkend

V partě vodařů, kteří se snaží odstranit poruchu v ulici 17. listopadu, je i Pavel Černohous. Má za sebou rušný víkend. „V sobotu mě vzbudili v půl šesté ráno a jezdil jsem od jednoho případu k druhému, domů jsem se dostal až v sedm večer. V neděli večer jsem pak byl zastavovat vodu v Jeremenkově ulici,“ řekl Pavel Černohous. S kolegou se shodli, že na práci v mrazu se dá zvyknout. „Nejlíp je na tom ten, kdo pak pracuje dole ve výkopu, protože tam je teplo. Ti, kdo hlídají nahoře, mrznou,“ řekli dělníci.

Šumperská provozní vodohospodářská společnost zaznamenala v posledních dnech extrémní nárůst poruch. Nejvíc je jich na domovních přípojkách, takže majitelé domů si musejí opravu zaplatit.

„Za víkend jsme měli sedmnáct výjezdů a řadu dalších problémů jsme řešili konzultacemi po telefonu. Havárií je v době mrazů vždycky dost. Potrubí je sice uloženo v nezámrzné hloubce, ale jak zemina do určité hloubky promrzne, tlak a otřesy se přenášejí až na potrubí. Ještě horší situace pak nastává, až se oteplí a půda začne rozmrzat,“ řekl obchodní ředitele ŠPVS Jan Havlíček.

V Šumperku bylo 23,5 stupňů pod nulou

V Šumperku klesla teplota v pondělí 6. února časně ráno na minus 23,5 stupňů Celsia, v Jeseníku bylo 24,1 pod nulou; proti pátku se tedy o dva a půl až tři stupně „oteplilo“. Stanice v Javorníku udávala v pondělí nad ránem teplotu minus 18,1 a na Šeráku 23 stupně pod nulou.

Řadu komplikací způsobují silné mrazy vodohospodářům na Jesenicku.

„Poruch máme obrovské množství. Denně vyjíždíme rozmrazovat potrubí nebo likvidovat havárie,“ řekl ředitel Jesenické vodohospodářské společnosti Jiří Kouřil.

Problémy se podle jeho slov projevují hlavně u jednotlivých odběratelů, velké komplikace na páteřní síti kanalizačních a vodovodních rozvodů zatím nenastaly.

Poruchy se projevují například nárůstem množství vody, které do sítě za den dodá úpravna v Adolfovicích. „Namísto dvou tisíc kubíků zde dnes vyrábíme dva tisíce tři sta padesát. Tři sta padesát kubíků někde utíká do země,“ podotkl Kouřil.

Vodohospodáři mají na řadě míst problém dostat se k poklopům, aby mohli najít místo poruchy. Situaci znesnadňuje také kamenité podloží, do kterého se unikající voda rychle vsakuje.

Havárie postihla také část čistírny odpadních vod v České Vsi. V poruše je čistící linka. „Přetrhaly se řetězy, které vedou shrabovací zařízení. Na opravu musíme počkat, až se oteplí,“ upřesnil Kouřil. Havárie zatím nemá vliv na kvalitu vody vypouštěné do řeky Bělé.