Tou největší je zavedení cenově výhodných síťových jízdenek, které umožní jednotlivcům i menším skupinám cestovat se slevou buď po území jednoho kraje, nebo celé republiky.

Krajská jízdenka se prodává pod názvem REGIONet. Pro jednu osobu stojí 130 korun, pro skupinu dvou až pěti lidí pak dvojnásobek. Umožňuje během jednoho dne cestovat ve druhé třídě všech osobních a spěšných vlaků v kraji, ale platí také na několika tratích na Bruntálsku, například mezi Mikulovicemi a Krnovem, Krnovem a Olomoucí nebo na úzkorozchodné dráze z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy. Dojet se na ni dá ale také až do Rožnova pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem nebo do Vyškova.

„Olomoucký kraj je doslova posetý kulturními a přírodními pamětihodnostmi. Denně ním projíždí na 680 osobních a spěšných vlaků a železnice je tak ideálním dopravním prostředkem při cestách za novými zážitky,“ uvedla ředitelka odboru osobní dopravy Českých drah Luďka Hnulíková.

Od tohoto týdne platí také síťová jízdenka ČD Net, která umožňuje během jednoho dne cestovat ve druhé třídě všech osobních a spěšných vlaků, rychlíků a expresů po celé České republice. Jeden cestující za ni zaplatí 390 korun, skupina do pěti osob pak 780 korun.

České dráhy zavedly také novou síťovou jízdenku pro přepravu kol. Za padesát korun na den teď mohou cyklisté přepravit svůj bicykl jako spoluzavazadlo libovolným počtem vlaků. „V Olomouckém kraji nabízejí České dráhy také půjčovny kol, a to v Jeseníku a ve stanici Litovel předměstí. Půjčení kola vyjde zákazníky Českých drah na 130 korun v Litovli a 110 korun v Jeseníku. Ostatní pak zaplatí 150 korun v Litovli a o třicet korun méně v Jeseníku,“ řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Od tohoto týdne došlo také k několika drobným změnám v odjezdech vlaků. Vlak 13012 odjíždí nově ze Zábřehu do Šumperka už v 7.44 hod., tedy o tři minuty dříve. Protijedoucí vlak 13013 jede ze Šumperka o dvě minuty později v 7.47 hod. Osobní vlak 3781 z České Třebové pak nově přijíždí do Zábřehu o třináct minut dříve už ve 14.55 hod.

K posunům odjezdů došlo také u několika vlaků soukromé Železnice Desná. Vlak 23860 do Sobotína odjíždí ze Šumperka o šest minut dříve už ve 12.30 hod, vlak 13766 do Koutů pak je ze Šumperka uspíšen o sedm minut a odjíždí ve 13.10 hod. O sedm minut dříve jedou i vlaky 23861 (odjezd ze Sobotína už ve 12.50 hod.) a vlak 13767 (odjezd z Koutů nad Desnou už ve 12.33 hod.).