„Zboží jsme museli tahat ručně až z autobusového nádraží, občas se při tom něco rozbilo. Tržby za toho půl roku klesly nejméně o šedesát procent a zákazníci se nevracejí; za tu dobu si zřejmě navykli chodit jinam. A do obchodu jsem musel vložit téměř sto tisíc korun z osobních zdrojů, abych ho udržel, protože některé platby jsou stálé bez ohledu na tržby," řekl Marek. Podle jeho slov by obchodníkům stačil symbolický příspěvek od města ve výši deset až patnáct tisíc korun. Radnici by to přišlo na tři až čtyři sta tisíc korun.

Živnostníci se dožadovali kompenzace už v srpnu. V dopise, pod nímž bylo sedmadvacet podpisů a razítek, napadali i průběh stavby.

Starosta Antonín Navrátil (TOP 09) jim mimo jiné odpověděl, že na náhradu ušlého zisku není právní nárok. A bylo podle něj lepší provádět práce naráz než po etapách, protože zátěž centra města by byla podstatně delší.

„Postoj podnikatelů sice chápu, ale musím hájit zájmy města a jeho rozpočet. To by se pak mohli ozvat lidé z opačného konce města, kde by se třeba kopala kanalizace, a chtít kompenzaci," uvedl včera starosta a dodal: „Od pana Marka je to nefér, bere si cech jako rukojmí k prosazení svých zájmů."

Cech přátel pátého ročního období se chce do města vrátit až po příštích volbách, pokud přinesou změnu na radnici. Tradiční cechovní zabijačka se tedy nebude konat na mohelnickém náměstí jako obvykle, ale v Moravičanech, a to v neděli 16. prosince.

„Kde uspořádáme únorový karneval nebo dubnové pálení čarodějnic, ještě nevíme. S tímto vedením města ale nechceme mít nic společného. Ať si radní pořádají karnevaly a čarodějnice sami," řekl rozhořčený Miroslav Marek.

Starostu kritizuje i za to, že protestní dopis živnostníků nepředložil k projednání radě města.

„Dopis byl adresován mě, proto jsem na něj taky odpovídal já. A radní jsem s ním i se svou odpovědí neoficiálně seznámil," reagoval na výtku starosta Navrátil. Dodal, že město hodlá pořádat na opraveném náměstí kulturní akce, které by tržby místních podnikatelů mohly naopak pozvednout.