„Rozhodl jsem se skončit, nebudu už ani členem cechovního senátu. S organizací jednotlivých akcí je spojená spousta práce i výdajů. Jsem ale ochotný dál se členy cechu spolupracovat. Pokud o to budou mít zájem, rád jim poradím, co je potřeba kde zařídit nebo na koho se obrátit, ale to je všechno. Do kostýmu mě už nikdo nedostane," říká rezolutně dnes už „cechmistr ve výslužbě".

Cech opouští po dlouhých osmnácti letech kvůli zdravotním důvodům i sporům s vedením mohelnické radnice kvůli rekonstrukci náměstí. Loni v létě se sedmadvacet živnostníků obrátilo dopisem na město s požadavkem, aby jim radnice alespoň zčásti nahradila ušlý zisk.

„Tržby nám za tu dobu klesly minimálně o polovinu. Zboží jsme museli ručně tahat z autobusového nádraží a občas se něco rozbilo. Veškeré soukromé finanční prostředky, kterými jsem do té doby sponzoroval cech, jsem byl proto nucený vložit do udržení naší provozovny. Nepožadovali jsme po městě plnou náhradu, spíše symbolické odškodné. Stejně, jako to udělal Uničov, který dal soukromníkům postiženým rekonstrukcí náměstí po dvaceti tisících," vysvětlil Miroslav Marek.

Starosta Antonín Navrátil (TOP 09) jim mimo jiné odpověděl, že na náhradu škody není právní nárok. Cech následně při zahájení pátého ročního období v listopadu na protest přerušil činnost v Mohelnici na dva roky, tedy do dalších komunálních voleb. Cechovní zabíjačka se tak konala v sousedních Moravičanech.

Miroslava Marka zklamala jak odpověď starosty na dopis živnostníků, tak článek, který vyšel v lednovém čísle Mohelnického zpravodaje vydávaného městem.

Starosta v něm mimo jiné napsal: „Cechmistr Miroslav Marek v tomto případě nadřadil své osobní zájmy nad vše ostatní. Svým chováním tak potrestal mohelnickou veřejnost a v samotném důsledku i Cech přátel pátého ročního období."

„Odpověď pana starosty živnostníkům považuji za výsměch a aroganci moci. Článek v Mohelnickém zpravodaji ve mně budí dojem, že si jej starosta Navrátil sám objednal. Navíc nikde ve stanovách cechu není a nebylo psáno, že musím být do smrti jeho otrokem a sponzorem," zlobí se Miroslav Marek.

„Vážím si práce cechu, ale myslím si, že je to zástupný problém. Jako starosta musím hájit zájmy města, a to žádnou škodu nezpůsobilo," reagoval starosta Navrátil.

Cech bude ve své práci pokračovat. Koncem února nebo začátkem března chtějí zbývající členové uspořádat karneval pro děti a zřejmě se bude konat i tradiční a oblíbené pálení čarodějnic. Kdo bude nástupcem Miroslava Marka ve funkci cechmistra, se rozhodne v následujících týdnech.

Podařilo se nám dohnat a předehnat Švýcarsko

Cechmistr Miroslav Marek po osmnácti letech opouští Cech přátel pátého ročního období v Mohelnici. Na snímku s cechovním znakem. Hrozen vína symbolizuje zábavu, basa hudbu a také ženy, proto má cop, a maska klauna představuje smích, radost a veselí.Už osmnáct let se o zábavu v Mohelnici a okolí stará Cech přátel pátého ročního období. Jeho karnevaly, pálení čarodějnic nebo cechovní zabíjačka jsou vyhlášené. Zakladatelem cechu, jeho vůdčí duší a cechmistrem je po celá ta léta místní podnikatel Miroslav Marek.

Nápad na založení cechu si přivezl z emigrace ve Švýcarsku, kde byl členem podobného sdružení. „Zpět do Mohelnice jsme se vrátili na jaře roku 1994. Na podzim mi volali přátelé ze Švýcarska, že chystají cechovní karneval, jestli bych jim ho nenatočil. Vzal jsem tam své kamarády a moc se jim to líbilo," popisuje začátky Miroslav Marek.

V létě měl plné ruce práce s rekonstrukcí domu, ale napadlo ho, co bude dělat v zimě? „Sezval jsem proto čtyři přátele a ve sklepě pod naším obchodem jsme založili Cech přátel pátého ročního období, zkráceně PŘÁPAROČOB. Hned jsme si stejně jako politici i rozdělili funkce," říká s úsměvem cechmistr.

Vše začalo 11. 11. 1994 v 11 hodin a 11 minut. Hned v následujícím roce cech uspořádal velký maškarní karneval pro dospělé, časem k tomu přidal i karneval pro děti. V roce 1996 se poprvé konala cechovní zabíjačka a PŘÁPAROČOB se ujal i pálení čarodějnic.

„Připravili jsme bohatý program, domluvili vystoupení mažoretek… Ale když jsme se šli převléct do kostýmů, nebyli tam skoro žádní lidé. Za chvíli pro nás ale přišli, že to bude velké. Během chvíle dorazilo na pět set lidí," vzpomíná na první pálení čarodějnic cechmistr.

Loni se už v Mohelnici sešlo na pět tisíc návštěvníků. „Podařilo se nám to, co se nepovedlo komunistům – dohnali jsme a předehnali Švýcarsko. Tam pálení čarodějnic nedělali," směje se Miroslav Marek.

Pro členy cechu jsou charakteristické pestré kostýmy. „Namaloval nám je návrhář, který dělal kostýmy pro pohádku Pyšná princezna. Získal jsem na něj kontakt od člověka, který na Bouzově natáčel amatérský film. Domluvili jsme se, on připravil návrhy a jedna švadlena v Mohelnici nám je ušila," popisuje Miroslav Marek. Meč, který patří k jeho výbavě, je zase přesnou kopií Svatováclavského meče.

Po osmnácti letech ale Miroslav Marek ve funkci cechmistra končí - kvůli zdravotním důvodům i sporům s vedením mohelnické radnice. „Zůstanu už jenom cechmistrem ve výslužbě," uzavírá.