Představa, že by museli posílat kamiony k proclení do Šumperku nebo do Krnova, je pro ně nepředstavitelná. Ředitelství si zatím stojí na svém. S koncem roku chce pobočku v Jeseníku zavřít.

„Nemůžeme strávit a dopustit, aby páni úředníci bez schválení státní správy a konzultace samosprávy a podnikatelů udělali něco tak hrozného. To je zvěrstvo,“ prohlásil předseda krajské a okresní hospodářské komory a majitel firmy Stomix Bořivoj Minář.

„Já jedu do Jeseníku jednat ve věci zrušení celní pobočky. Budeme se bavit, jaké to bude mít dopady na obchodní veřejnost a já budu obhajovat to, že nevzniknou žádné dopady,“ řekl před jednáním ředitel Generálního ředitelství cel v Olomouci Lumír Šatran.

Podnikatelé jsou rozhořčení na nejvyšší míru. Zrušení by pro ně mělo vážné důsledky. Cesta do Krnova nebo Šumperku představuje ujetí minimálně sto čtyřiceti kilometrů navíc a ztrátu mnoha hodin. Odmítají hrát roli druhořadých občanů. Daně platí stejně, jako všichni ostatní v celé republice a chtějí mít i stejné podmínky k podnikání.

„Státní správa je tady proto, aby sloužila podnikatelům. Páni úředníci by si měli srovnat v hlavě, že jsou placení z našich daní,“ prohlásil Minář.

Varianta, že by ze Šumperku dojížděl celník jednou týdně, je pro podnikatele nepřijatelná. „Byznys se nedělá jeden den v týdnu nebo jak si úředník vzpomene. Trváme na fyzické přítomnosti alespoň jednoho celníka každý den v týdnu. To je minimalistická verze. Odmítáme posílat naše kamiony přes kopec do Šumperku nebo do Krnova,“ řekl Minář.

Celníci přistupují k rušení poboček z důvodů úspor. Podle vyjádření mluvčího Generálního ředitelství cel ČR Jiřího Bartáka se pro podnikatele prakticky nic nezmění.

„Elektronizace pokročila. Kvalitní podnikatelé vyřizují záležitosti elektronicky,“ řekl Barták.

„To je lež, jako věž! To by znamenalo, že na Jesenicku máme jen čtyři kvalitní exportéry a dvacet blbců. Elektronicky může vyřizovat jen velký exportér, kterému dali celníci tuto možnost. Jestliže ji dají všem, pak je to o jiné diskusi,“ řekl Minář.

Podnikatelé si nechtějí připustit, že by při jednání prohráli. Pokud nenajdou společnou řeč s Generálním ředitelstvím cel Olomouc, jsou připraveni hájit se na kraji, oslovit ministerstvo financí i předsedu vlády.

„Jestli ani tady neuspějeme, pak jsme teprve prohráli a prohrál i region,“ dodal Minář. Možnosti podnikání by se velmi ztížili a šance, že do izolovaného regionu přijde nový podnikatel, by byla mizivá.