Návrh na rozdělení cen v devíti kategoriích už požehnala krajská rada. Konečný verdikt bude příští týden na zastupitelstvu, ale nepředpokládá se, že by na výběru něco měnilo.

„Máme z toho velkou radost. Letos budeme Losinské kulturní léto pořádat už podeváté a zatím nám skoro vždycky přálo štěstí na diváky i na počasí. Jen dvakrát jsme kvůli prudkému dešti museli představení zrušit. Postupně jsme vylepšovali scénu, poslední dva roky už byla zastřešená,“ řekl Viktor Šebesta z pořádající agentury.

Letní festival navštívilo za osm let kolem sedmadvacet tisíc diváků. Letos se mohou těšit na příklad na představení Vizita Jaroslava Duška, na flamenco nebo na Komediograf s Pavlem Liškou či Tomášem Matonohou.

Losinské kulturní léto dostane cenu za výjimečný počin v oblasti profesionálního umění – oblasti divadla. Ceny v ostatních osmi kategoriích putují do jiných okresů kraje.

Hodnotící komise letos vybírala celkem z šestašedesáti nominací, mezi nimi byly i tři z Mohelnice.

Na cenu za výjimečný počin ve výtvarném umění navrhovalo město módní přehlídku Top Style, přednost však dostala olomoucká retrospektivní výstava Oldřicha Šembery.

Na cenu za počin v neprofesionální umělecké činnosti pak navrhlo město Mohelnický dostavník, cenu nakonec získá Baletní studio při Moravském divadle Olomouc.

V návrzích na vstup do dvorany slávy za celoživotní přínos v oblasti kultury měl náš region dvě želízka v ohni. Mohelnice navrhovala historika Václava Křupku, který letos oslaví osmdesátiny, město Zábřeh chtělo ocenit rodáka – spisovatele Vla­dimíra Körnera při příležitosti jeho letošních sedmdesátin. Do dvorany slávy nakonec vstoupí zakladatel a organizátor Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci Antonín Schindler.

Ceny bude kraj předávat 18. března v Moravském divadle. Moderátorem slavnostního večera je stejně jako loni Marek Eben a z jeviště zazpívá mimo jiné i Karel Gott.