Důvodem zdražení jsou rostoucí náklady na provoz, připravované opravy a kritika úředníků. Těm se nelíbí právě nízká cena vody.

„Pokud chceme získat dotaci a neplatit vše z našeho rozpočtu, musíme zdražit. Úředníci se nás jako první ptají na to, jakou máme cenu vodného. Deset korun se zdá každému podezřelé,“ vysvětlil starosta Černé Vody Adam Mičák (nez.).

Jeho slova potvrdil i nový starosta Staré Červené Vody Karel Šuhajda (nez.). „Vodovod jsme stavěli za státní dotaci, a když se nás odpovědní činitelé zeptají, za kolik prodáváme vodu, tak říkají, že musíme být bohatá obec, protože ji dáváme skoro zadarmo,“ řekl Šuhajda.

Vodovod postavily obě obce ze státní dotace přibližně před deseti lety. Vodu, která teče samospádem do vodojemů, odebírají z přírodního zdroje. I díky tomu se dařilo držet cenu nízko.

Původně platili obyvatelé obou obcí jen pět korun za kubík. V loňském roce už za vodu dali dvojnásobek. Od prvního ledna se cena zvedla o další tři koruny.

Černovodská nádrž je totiž už delší dobu mimo provoz a potřebuje opravit. V dalších letech musejí radnice počítat i s dalšími pracemi na vodovodních řadech a na vše potřebují peníze.

„V naší obci se za vodu vybere čtyři sta dvacet tisíc korun. Dvě stě čtyřicet tisíc musíme odevzdat státu, padesát tisíc stojí laboratoř, stejně tak i práce správce vodovodu. Zbude minimum. Pokud si ale nevytvoříme fond na opravy, tak další dotace nedostaneme,“ zdůvodnila nutnost zdražení zastupitelka Staré Červené Vody Hana Šarmanová.

Podle starosty Černé Vody není ani plánovaných třináct korun za kubík vody nic dramatického. „I tak budeme mít jednu z nejlevnějších cen za vodu široko daleko,“ dodal Mičák.