Od příštího roku zvedají cenu vodného a stočného Vodohospodářská zařízení Šumperk o 5,4 procenta, domácnosti tak za kubík zaplatí 78,80 korun místo dosavadních 74,12. S cenami jsou nahoru i ostatní vodohospodářské společnosti v kraji. Jen pro srovnání, o několik haléřů méně než v Šumperku se bude platit v Olomouci, například v Prostějově lidé za kubík vody dají 75,82 korun, v Jeseníku ale „jen" 64,85 korun.

Podle předsedy představenstva akciové společnosti Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk Libora Dostála je ale avizované zdražení stále ještě pod republikovým průměrem. Na ceně vody se totiž promítají nejen nutné investice do oprav, ale také plánované zvýšení sazby DPH z 14 na 15 procent.

„Ke zvýšení cen vodného a stočného jsou tak nuceni přistoupit i Vodohospodářská zařízení Šumperk a jejich partner Šumperská provozní Vodohospodářská společnost. Díky dobré politice ale zdražení nedosáhne celorepublikového průměru," uvedl Libor Dostál.

Akcionáře společnosti VHZ tvoří z sedmadvacet obcí z šumperského regionu, nejvíce akcií vlastní město Šumperk. Infrastrukturu, která zahrnuje rozvody vody a kanalizační síť má v dlouhodobém pronájmu Šumperská provozní vodohospodářská společnost se zahraniční účastí. Ta zajišťuje dodávky vody, opravy i platby od odběratelů.

Nad cenami vody se pozastavuje i řada obyvatel Šumperka, kterým nezbývá nic jiného, než platit rok od roku víc.

„Snažíme se vodou šetřit, jak se dá, nyní je už opravdu drahá a v nákladech na bydlení je to výrazná položka," posteskla si Anna Jiránková ze Šumperka.

Systém ale může fungovat i jinak, některé obce do svazku VHZ nevstoupily. A vodu mají podstatně levnější. Například obec Nový Malín vodovodní sítě a kanalizační sítě ve svém katastru vlastní, má zdroj vody i čistírnu odpadních vod. Ceny si tak může určovat a zdaleka nejsou tak vysoké, jaké si účtuje Šumperská provozní vodohospodářská společnost. Letos lidé za kubík vody včetně stočného platí 45 korun, pro příští rok se cena pravděpodobně zvedne jen o několik korun, jako v minulých letech. Za vodu tak rodina v Novém Malíně může zaplatit ročně i o 8 tisíc méně, než kdyby bydlela v Šumperku.

„Nám se podařilo vodovod i kanalizaci zprivatizovat, je to základ, takové naše rodinné stříbro. Do žádného spolku, který by nám diktoval ceny, jsme vstupovat nechtěli. Máme zhruba třicet kilometrů vodovodních a kanalizačních sítí, vše se nám podařilo opravit. Údržbu zajišťuje naše obecní společnost Provozní Nový Malín, která je velmi dobře technicky vybavená," vysvětlil starosta Nového Malína Josef Minář.