Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum Zábřehu bude krásnější, začala proměna Žižkovy

Zábřeh – Další část historického centra Zábřehu zkrásní. Začala rekonstrukce horní části Žižkovy ulice od křižovatky u staré pošty kolem kostela svatého Bartoloměje po Dům Pod podloubím, který patří k nejstarším budovám ve městě.

15.7.2016
SDÍLEJ:

Rekonstrukce Žižkovy ulice v centru Zábřehu.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Žižkova ulice je velmi frekventovaná. Pro motoristy je to jediný přístup na Masarykovo náměstí a chodí tudy i spousta pěších.

Její stav notně poznamenala výstavba kanalizace v loňském roce. Po skončení prací zde zůstal jen provizorní povrch, aby se dala zajistit zimní údržba.

Ulice se po rekonstrukci podstatně promění.

„Vozovka bude oproti dosavadnímu stavu zúžená. Na chodnících bude dlažba z malých žulových kostek. Z těch budou vyznačená i parkovací místa po straně ulice. Dole u Komerční banky bude ještě ostrůvek s květinovou výsadbou," popsal budoucí podobu starosta Zábřehu František John.

Zatím není jasné, zda u staré pošty zůstane původní přechod pro chodce. Město by ho chtělo zachovat, policie zde ale požaduje jen místo pro přecházení bez zebry.

Radnice chce během rekonstrukce nechat na ulici také vyznačit místo, kde kdysi stávala jedna ze vstupních bran do původní historické části města.

„Oproti jiným městům má Zábřeh jen velmi malé historické centrum, takže je dobře, že se takto připomene, jak vypadalo. Chodníky ze žulových kostek jenom zvýrazní historickou podobu, takže si myslím, že to tady bude pěkné," míní Zábřežan Stanislav Michálek.

Firma má na celkovou rekonstrukci ulice šibeniční termín. Vše musí stihnout do dvaapadesáti dnů, tedy do začátku září, jinak jí hrozí velké sankce.

Uzavírky a omezení

Uzavírka Žižkovy ulice ale komplikuje život motoristům. Protože je to jediná příjezdová cesta na horní náměstí k radnici, jezdí tudy hodně aut.

V posledních měsících jich ještě přibylo kvůli uzavírce Sušilovy ulice, kterou vede výpadovka směrem na Lanškroun, Štíty a Drozdov.

I když oficiálně vede objízdná trasa přes Rovensko, Svébohov a Václavov, řidiči si cestu zkracovali přes náměstí a Sokolskou ulici.

Kvůli uzavírce Žižkovy ulice nyní musejí jezdit po objížďce přes Valovou a Zahradní ulicí nahoru.

Tato jinak jednosměrná ulice je po dobu uzavírky otevřená v obou směrech, stejně jako Farní ulice ke kinu Retro. Příjezd na náměstí je nyní možný pouze z horní strany Komenského ulicí, kde provoz řídí semafory.

Uzavírka se dotkla i městské hromadné dopravy. Autobusy nyní nezajíždějí na zastávku na Masarykově náměstí, kam lidé musejí dojít pěšky.

Opravou Žižkovy ulice pokračuje celková rekonstrukce centra města. Tu radnice započala před čtyřmi lety, kdy nechala opravit Komenského ulici, jež dostala také povrch ze žulových kostek, stejně jako o rok později Radniční ulice.

Červenou barvou jsou vyznačené uzavřené ulice Žižkova a Sušilova. Zeleně původně jednosměrné ulice Zahradní a Farní, kudy se teď jezdí v obou směrech. Modře místa s dalším dopravním omezením

Mapa dopravních omezení v centru Zábřehu. Červenou barvou jsou vyznačené uzavřené ulice Žižkova a Sušilova. Zeleně jsou označené ulice původně jednosměrné ulice Zahradní a Farní, kudy se teď jezdí v obou směrech. Modře jsou označená místa s dalším dopravním omezením, jako jsou zákazy zastavení nebo semafory. Mapový podklad: maps.google.com

V plánu přestavba náměstí

V plánu je i kompletní proměna horního náměstí u radnice, které patří k historicky nejcennějším částem města.

Podle plánů by auta měla v budoucnu parkovat jen na dolních dvou třetinách plochy. ¨

Horní část kolem kašny a morového sloupu má být klidovou zónou. Obnovit se má také zeleň. Stromy mají přibýt podél horní fronty domů a křivolaká dlažba se má vyrovnat.

Kdy se ale Masarykovo náměstí dočká obnovy, zatím zůstává otázkou.

„Prioritou jsou teď ulice, kterých se dotkla stavba kanalizace. Ty chceme opravit v první řadě. Masarykova náměstí se stavba dotkla jen okrajově ve vozovce, kde je už nový asfalt," vysvětlil zábřežský starosta.

Autor: Michal Krestýn

15.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Rozloučili jsme se

Soutěžní svatební pár číslo 11 - Zuzana a Marian Vítkovi, Olomouc
3

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Babí léto si o víkendu neužijeme, neděle proprší

Zatímco v pátek se teploty ještě vyšplhají ke dvacítce, o víkendu klesnou až k 10 stupňům.

Škola začala učit první včelaře, gymnázium láká na sportovní lezení

Na učilišti v Horních Heřmanicích začínají mladí lidé pronikat do tajů včelařství. Střední škola gastronomie a farmářství je jedinou v kraji a jednou z mála v republice, která tento obor vyučuje. Na nové zaměření láká i sportovní obor gymnázia v Jeseníku.

Havarovaný jeřáb z hrany nádrže hasiči shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

Živnostníci ze severu bodovali, nejvíc Blanka Poštulková z Loštic

Nejlepší živnostníci kraje žijí momentálně na Šumpersku a Jesenicku. Vyplývá to alespoň ze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Olomouckého kraje. Podnikatelé ze severu ovládli všechny tři vítězné pozice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení