Nominace mohla na základě výzvy zábřežské radnice posílat široká veřejnost. Ta měla možnost navrhnout na ocenění ty, kteří se během loňského roku v Zábřehu významně podíleli na rozvoji občanské společnosti, společenského, kulturního nebo sportovního života či rozvoji volnočasových aktivit. Na základě došlých návrhů pak radní vybrali držitele ceny.

Šestačtyřicetiletý publicista Miroslav Kobza se narodil a stále žije v Zábřehu. Dlouhodobě se věnuje zdejším tématům. V loňském roce vyšla jeho kniha Povídánky od nitěných knoflíků, která obsahuje patnáct příběhů s místními motivy.

„Povídánky se vracejí do doby, kdy se v horských chalupách na Zábřežsku scházeli sousedé při tradiční zimní obživě – obšívání knoflíků. Děj jsem si tak trochu dopracoval podle své fantazie, podobně jako kdysi jejich vypravěči," řekl Miroslav Kobza.

Slavnostní předání ocenění se připravuje na sobotu 21. února při příležitosti konání Reprezentativního plesu města v zábřežském Domě kultury.

Ples města nabídne především pestrou směsici melodií různých hudebních žánrů v podání Smyčcového komorního orchestru, orchestru Moravia Big Band a skupiny Kreyn. Zajímavý hudební program doprovodí vystoupení mistrů republiky ve standardních tancích Michala Bureše a Adriany Maškové, bublinová show Václava Strassera a magie v podání iluzionisty Jana Vaidiše.

Kulturní dům se pro hosty reprezentačního plesu otevře o půl osmé. Večer oficiálně zahájí starosta města František John ve 20 hodin