Mezi těmi osobnostmi, které moderátor slavnosti Marek Eben pozve na jeviště, bude i herečka šumperského divadla.

Olga Kaštická – Zimmermannová. Absolventka brněnské konzervatoře nastoupila do divadla v Šumperku v roce 1975 a členkou souboru zůstala s výjimkou devíti let, která trávila mimo obor, dodnes.

Dlouhodobě patří k oporám divadla a dostalo se jí už řady ocenění. Byla nominována do širšího výběru na Cenu Thálie 2006 v kategorii muzikál – opereta za hlavní roli v inscenaci Hellou, Dolly! Má na kontě i dvě herecké ceny Miloše Movnara a prestižní cenu z festivalu České divadlo 2005 za výkon v inscenaci Edith a Marléne. Dnes večer jí bude patřit cena za výjimečný počin v oblasti profesionálního umění – v kategorii divadla. Sezona 2006 – 2007 byla pro Olgu Kastičkou výjimečná, ztvárnila v ní tři velké role.

„Nejvíc jsem se bavila u Dolly Lewiové, ale zároveň se mi splnil dávný sen – zahrála jsem si královnu Alžbětu ve hře Marie Stuartovna. Setkala jsem se s ní už při hodinách herectví na konzervatoři. Vedoucí katedry s námi tehdy pracovala na dialozích ze hry a mě ta role uchvátila. Teď jsem dospěla do věku, kdy ji už můžu hrát,“ řekla Kaštická. Velký úspěch měla také v komedii Jo, není to jednoduché.

Cenu pro osobnost roku v oblasti kultury dostane dnes večer sochařka Lea Vivot, šumperská rodačka, která v roce 1968 emigrovala do Kanady. Od roku 1973 tvoří velké bronzové sochy v nadživotní velikosti i menší bronzové plastiky. Dvě z nich věnovala i rodnému městu: u radnice stojí Lavička vzkazů spojená s plastikou Matka s dítětem a na Hlavní třídě pak Radost z deště. Lea Vivot cenu osobně nepřevezme. „Poslala omluvný mail, není na tom právě zdravotně dobře a dlouhý let z Mexika, kde v zimě žije, by jí neudělal dobře,“ řekl člen krajské kulturní komise Oldřich Svozil