Čestná uznání města Šumperka, Čestná uznání starosty města a hlavní Cena města Šumperka za rok 2023 byla udělována na základě nominací veřejnosti a následného hlasování Poroty a Akademie. Smyslem ocenění je vyjádřit uznání za mimořádný přínos jednotlivců a skupin k rozvoji a dobrého jména města. Hlavní Cena města byla udělena in memoriam Miroslavu Kovalovi.

„Je obdivuhodné, jak se v našem pětadvacetitisícovém městě každý rok najde tolik talentovaných lidí, kteří šíří dobré jméno města a skvěle jej reprezentují,“ uvedl v průběhu akce starosta Miroslav Adámek.

Na úvod slavnostního večera byly předány Záslužné kříže velitele Městské policie Šumperk I. třídy ve zlatě za třicet a více let služby u Městské policie Šumperk. Starosta, jakožto velitel městské policie, předal tyto kříže strážníkům Liboru Fischerovi, Pavlu Gabriškovi, Radku Šuranskému, Jiřímu Turkovi, Petru Unzeitigovi, Martinu Urbánkovi a Štěpánu Coufalovi (in memoriam).

Čestná uznání města Šumperka a Cena města Šumperka jsou vyhlašovány každoročně. Nominace podává veřejnost. Nominace za letošní rok budou moci lidé podávat na podzim.

Profily oceněných

Cena města Šumperka

Miroslav Koval (in memoriam)

Ceny města Šumperka 2023. Anežka KovalováCeny města Šumperka 2023. Anežka KovalováZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Malíř, fotograf, galerista a kurátor Galerie Jiřího Jílka. Význam této osobnosti přesáhl hranice šumperského regionu. Pod jeho vedením galerie hostila více než 330 výstav. Cenu převzala manželka Anežka Kovalová.

Čestná uznání starosty města

Eva Kreiselová

Ceny města Šumperka 2023. Eva KreiselováCeny města Šumperka 2023. Eva KreiselováZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Jako trenérka a bývalá baletka věnuje svůj čas a energii rozvoji sportovní a moderní gymnastiky ve městě. Pracuje s mladými talentovanými gymnastkami, které reprezentují Šumperk na vystoupeních a soutěžích.

Jana Pražáková

Ceny města Šumperka 2023. Jana PražákováCeny města Šumperka 2023. Jana PražákováZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Trenérka sportovní gymnastiky je srdcem tohoto sportu v Šumperku. V tomto sportu navazuje mezinárodní spolupráci a organizuje mezinárodní turnaje.

Čestná uznání města Šumperka za rok 2023

František Doležel

Ceny města Šumperka 2023. František DoleželCeny města Šumperka 2023. František DoleželZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Úspěšný fotbalista v týmu FK Šumperk. V současnosti je hráčem Baníku Ostrava a českým reprezentantem.

Lucie Dorňáková

Ceny města Šumperka 2023. Lucie DorňákováCeny města Šumperka 2023. Lucie DorňákováZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Studentka oboru Informační technologie SPŠ a VOŠ Šumperk, mistryně světa v MS PowerPoint.

Markéta Marvanová

Ceny města Šumperka 2023. Markéta MarvanováCeny města Šumperka 2023. Markéta MarvanováZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Ultrabikerka. V roce 2023 ovládla prestižní Silk Road Mountain Race v Kyrgyzstánu. Zároveň se angažuje v dobročinných projektech.

Hudební skupina O5 a Radeček a hudební festival Youngfest

Ceny města Šumperka 2023. O5 a RadečekCeny města Šumperka 2023. O5 a RadečekZdroj: Milan Dvořáček, se souhlasem
Skupina O5 a Radeček je známá svou hudební tvorbou a charitativní činností, Youngfest podporuje mladé a nadějné umělce a nabízí platformu pro jejich rozvoj.