Rostoucí ceny benzínu a nafty výrazně zasáhly do rodinného rozpočtu Filipu Březinovi. Do zaměstnání vozí autem sebe i manželku, děti pak do školy. Denně tak najede kolem padesáti kilometrů.

„Na konci února jsem za naftu platil kolem 37 korun, dnes to mám za padesát. Na nádrži mi to udělá přes sedm stovek. A to určitě není konečná,“ komentoval růst cen.

Deník monitoroval čerpací stanice v Šumperku a Zábřehu 9. a 10. března. Zatímco ve středu dopoledne činily nejvyšší cenovky u nafty (běžné, nikoli prémiové) 49,90, o 24 hodin později stála nafta u zhruba poloviny čerpacích stanic 52,30. Tuto cenu měly ve čtvrtek mezi 10. a 12. hodinou čerpací stanice sítí Benzina, MOL a Shell.

Vizualizace budoucí obytné čtvrti v Hanušovicích.
Na místě bývalé textilky má v Hanušovicích vyrůst nová obytná čtvrť

Rekordy láme i benzín

O něco levnější, i když také rekordně drahý, je Natural 95. Jeho cena se u sledovaných čerpacích stanic pohybovala mezi 45,90 a 47,90 korunami.

Ceny pohonných hmot začaly rychle růst po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Ropa od té doby zdražila o třetinu, 9. března však prudce zlevnila. Zdražování pohonných hmot také přispívá nevýhodný kurs koruny vůči dolaru.

Problém drahých paliv řeší i česká vláda. Ve středu schválila konec přimíchávání biosložky do nafty a benzinu a zrušení silniční daně. Zatím se naopak nepřiklonila ke snížení DHP či spotřební daně na pohonné hmoty nebo zastropování jejich cen.

Tankování pohonných hmot, čerpací stanice - ilustrační foto.
Nafta za 49, benzin za 47. Ceny pohonných hmot v Česku rostou rekordní rychlostí