Důvodem rostoucí ceny je nová evropská směrnice – chovatelé nosnic totiž museli vyhovět novým předpisům Evropské unie týkajících se minimálních standardů pro jejich chov. Ve Zlínském kraji se vejce už dokonce prodávají za 7 korun.

Například v šumperské prodejně Albert stálo ve středu 7. března plato deseti vajec 40 korun, v Bille stejné balení 57,90 korun, v Kauflandu se ceny lišily podle velkosti balení a druhu. Například šest vajec, u kterých bylo na obalu deklarováno, že jsou z chovu na podestýlce, se prodávalo za 25 korun. Ve všech šumperských obchodech zaměstnanci potvrdili, že vajec je zatím dost a zásobování od dodavatelů nevázne.

Situace se ale stává neúnosnou pro výrobce pečiva a hlavně cukroví, kde jsou vejce základní surovinou.  „Pro nás současná cena vajec představuje velký problém, ale stále doufáme, že se situace vrátí k původnímu stavu, jinak bychom se zdražování nevyhnuli. Pokud ceny ještě dále porostou, je zde nebezpečí, že většina pekárenských a cukrárenských výrobců začne používat levnější náhražky,“ řekla Jana Harantová z pekařství v Leštině, které výrobky prodává v celém šumperském regionu.

Podobně Jaroslav Špička z šumperského Pekařství Pod Poštou doufá, že cena vajec půjde zase dolů. „My se orientujeme na pekařské produkty, kde příliš velká spotřeba vajec není, používáme speciální tekutou směs. Ta ovšem zdražila také, zhruba o třicet procent. Zdražení našich výrobků ale neplánujeme,“ konstatoval Jaroslav Špička.

Podle Lucie Hoškové z Okresní agrární komory ceny ale vajec před Velikonocemi ještě porostou a to i vzhledem ke zvýšené poptávce.

„Příležitosti se nyní určitě chopí drobné farmy, kterým novela veterinárního zákona od ledna umožňuje prodej vajec bez kontrol. Jediné omezení je, že chovatel může prodat jednomu zákazníkovi maximálně šedesát kusů,“ vysvětlila Lucie Hošková.

Důchodce Jiří Pavlík bydlí na kraji Šumperku a problém s drahými vejci řešit nemusí. Část dvorku u rodinného domku má odjakživa vyhrazený pro slepice. „Před časem jsem uvažoval, že chov zruším, ale teď naopak možná budu rozšiřovat. Abych vajíčko kupoval za pět korun, to je nehorázné a to ještě určitě není konečná cena. Některé evropské normy jsou postavené na hlavu a škodí,“ zlobí se důchodce.