VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky už nyní nejsou, co bývaly

Šumperk - Dříve narození si to dobře pamatují. V kdejakém remízku, na svahu za vesnicí či jen tak u cesty ležela hromada odpadků. Nikdo to neřešil, lidé na ni vozili další smetí.

2.4.2008
SDÍLEJ:

Komunální odpadFoto: DENÍK/David Taneček

Žádný zákon upravující nakládání s odpady až do roku 1991 neexistoval, a tak „oficiální“ černé skládky vlastně zakládaly i obce - nejčastěji ve strži za humny, v opuštěném lomu či bývalé cihelně.

Když v roce 1990 vznikly okresní úřady a v nich odbory životního prostředí, zmapoval ten šumperský situaci a spočítal, že v celém okrese od Bílé Vody na severu až po Palonín na jihu, tedy včetně Jesenicka, které tehdy tvořilo se Šumperkem jeden okres, leží 131 černých skládek. K těm největším patřila skládka u silnice z Temenice na Hrabenov, kam vozila odpad velká část obcí Šumperska. Už několik let má tato skládka za sebou rekultivaci.

Teprve rok 1991 a v něm zákon o odpadech vnesl do hospodaření s odpady pravidla a sankce za zakládání nelegálních skládek. Několik desítek starých záteží ještě zůstalo a čekají na rekultivaci, těch nových podstatně ubylo.

„Motivace vyhodit odpad do místa k tomu určenému je dnes mnohem větší. Nádoby na odpad jsou dostupné, je jich dostatek, dvakrát ročně rozmisťujeme po městě 156 kontejnerů na velkoobjemový odpad, funguje sběrný dvůr, kde mohou lidé odložit cokoliv nepotřebného včetně nebezpečného odpadu. Nemůže tam ovšem s odpadem podnikatel - ten musí na oficiální skládku,“ uvedl Vladimír Hošek ze šumperské radnice.

Tu a tam se i dnes černá skládka objeví. Za jejich úklid na svém katastru zaplatil Šumperk loni 65 tisíc korun. Dříve to bývalo skoro třikrát víc. „Většinou jde o stavební suť anebo nějaké doupě bezdomovců, kteří odešli jinam, ale harampádí na místě nechali. Důležité je uklidit taková místa včas, protože jinak se prolomí psychologická hranice u lidí, kteří by sami skládku nezaložili. Na zaneřáděné místo jsou ale ochotni přisypat,“ pokračuje Hošek.

Na katastru města má vytipováno patnáct až dvacet problémových míst, kde se odpad objevuje. Občas radnici informují i sami občané, někdy dokonce odpadky sesbírají do pytlů a zavolají na radnici, aby zařídila odvoz.

Radnice sousedních Vikýřovic zase pravidelně rok co rok zařizuje úklid odpadků navezených do lesíka u panelové cesty z Vikýřovic na Krásné.
Samostatnou kapitolou v „oboru“ černých skládek je okolí silnic. Stačí projet ze Šumperka přes Holubí vrch směrem na Rapotín. Své o tom ví i starosta Nového Malína Josef Minář. Každý rok na jaře organizuje úklid příkopů podél silnic ze své obce na Hraběšice, Vikýřovice i Šumperk. „Zrovna před týdnem jsme sesbírali pětadvacet pytlů plastu. To je odpad, který z auta vyhodí řidiči,“ řekl Minář.

#nahled|https://g.denik.cz/59/6e/odpad_infografika_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/6e/odpad_infografika.jpg|Likvidace odpadu#

Autor: Stanislava Rybičková

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ilustrační foto

Šumperk přišel o Smrže, navíc skončila jeho domácí série neporazitelnosti

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení