Hromada nepořádku se v poslední době objevuje například u podchodu mezi Masarykovým náměstím a Průchodní ulicí. „Z okrajových částí se vandalové, kteří skládají nepořádek k popelnicím, stěhují do města," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.
„Černých skládek bohužel přibývá. Lidé si zvykli, že je někdo uklidí. Na sídlištích to bývá normální. Po víkendu se zde objevuje vše od sedaček, přes stará okna po odpadky jakéhokoli druhu," řekl ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.
Problematické lokality ve městě nyní hlídá fotopast. „Je to zařízení, které lze umístit do terénu. Vymysleli jej lovci, aby mohli sčítat zvířata, ale používá se i k preventivní ochraně majetku. Máme v zápůjčce jednu poměrně kvalitní," řekl velitel městské policie v Jeseníku Pavel Šuranský.
Pokud fotopast zaznamená pohyb, pořídí sérii snímků. Na určený mobil pak pošle textovou zprávu nebo obrazovou MMSku. Textová zpráva je signálem, aby na místo vyjela hlídka městské policie. MMS umožní vyhodnotit, zda místem někdo pouze prošel nebo zda se na něm zdržuje.
Radnice uvažuje, že zařízení zakoupí z prostředků, které město získává ze systému sběru elektroodpadů. Fotopast by pak mohla hlídat sběrné dvory, ale i stanoviště separačních kontejnerů.
Objemný odpad mohou lidé zavézt na sběrný dvůr do areálu technických služeb. Pokud ho nechají vedle popelnic, dopouští se přestupku. Na místě mohou dostat až tisícikorunovou pokutu, ve správním řízení může sankce dosáhnout až desítek tisíc korun.
Přečin páchají také ti, kteří se přehrabují v kontejnerech a vytahují z nich věci. Obsah kontejneru totiž patří provozovateli a „sběrači" se tak dopouští přestupku proti majetku.