Jesenická nemocnice odebrala 38 vzorků, výsledky jsou negativní

Jeseník - Jedním z míst, kde se provádí odběry na podezření z nákazy koronavirem, je Jesenická nemocnice. Ta k pátk 27. března odebrala vzorky 38 lidí. Všechny výsledky jsou negativní. K odběrům jsou přijímáni lidé pouze s žádankou od praktického lékaře, papírovou nebo naskenovanou v SMS. Také ji může odeslat přímo praktický lékař nebo krajská hygienická stanice. Lidé, kteří mají podezření z onemocnění, musí nejdříve telefonicky kontaktovat svého registrujícího lékaře, lékařskou pohotovostní službu nebo krajskou hygienickou stanici.

Na Jesenicku eviduje krajská hygienická stanice jeden případ onemocnění koronavirem, skutečný stav může být jiný. Vzorky totiž odebírají stanoviště napříč celou republikou.

Za nedodržování nařízení vlády padly první pokuty

Jeseník - Stovky obyvatel zkontrolovaly hlídky městské policie, které se zaměřují na dodržování vládních nařízení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Strážníci často reagovali i na podněty občanů, kteří upozorňovali na osoby bez ochrany dýchacích cest nebo na nepovolené shlukování osob. Přesto, že většina lidí nařízení dodržuje, padly již první pokuty.

„Těm však předchází důrazná domluva a lidé na ni reagují vesměs pozitivně. Přesto se strážníci setkali s několika případy, kdy občané ignorovali tuto výzvu. Došlo tak k udělení pokut a vzhledem k situaci saháme k maximální výši. S dalším správním trestem pak může dotyčný počítat za samotné nedodržování vládního nařízení,“ varoval ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný.

S kontrolami budou strážníci pokračovat po celou dobu trvání nouzového stavu, kdy se zaměří na dohled v okolí obchodů, zda dodržují nastavená pravidla a zda jsou pro veřejnost uzavřeny vybrané provozovny, například restaurace.

Šumperk, Mohelnice, Jeseník a Česká Ves ušetří za energie

Šumpersko, Jesenicko - Obchodování na Českomoravské komoditní burze v Kladně skončilo pro Jeseník velkým úspěchem. Oproti klasickému výběrovému řízení přišel nákup elektřiny a plynu pro jeho městské organizace během dvou následujících let o 3,1 milionu korun levněji.

„Výhodnější cenu jsme chtěli získat větším poptávaným množstvím, proto jsme se spojili s Mohelnicí, Šumperkem a Českou Vsí. Díky tendru tak naše město ušetří zhruba deset procent nákladů za elektřinu a čtyřicet procent za plyn,“ uvedl místostarosta Jeseníku Václav Urban.

Sedlo se opět uzavře

Šumpersko, Jesenicko - Na celý měsíc se uzavře cesta přes Červenohorské sedlo. Důvodem je dokončení rekonstrukce vozovky na jesenické straně. Úplná uzavírka začne prvním dubnovým dnem, výjimku mají vozidla integrovaného záchranného systému, dopravní obsluha a autobusy zajišťující dopravní obslužnost. Dokončovací práce proběhnou od 1. května do 5. května v režimu částečné uzavírky.

Během úplné uzavírky jsou navrženy dvě objízdné trasy. Pro vozidla vyšší než 3,9 metru vede z Jeseníku do Šumperku přes Bělou pod Pradědem, Vidly, Vrbno pod Pradědem, Andělskou a Světlou Horu, Staré Město, Bruntál, Václavov, Malou Štáhli a Rýmařov. Řidiči menších vozů mohou využít trasu přes Ramzovou a Ostružnou.

Radní zrušili „školkovné“ a poplatek za parkování

Jeseník - Rada města Jeseník se zabývala úlevou pro rodiče dětí, které navštěvují mateřské školy. Úplaty za předškolní vzdělávání radní zrušili  s platností od 17. března.

„Je to správné rozhodnutí, neboť školky jsme zavřeli my jako jejich zřizovatel. Za březen vrátíme rodičům polovinu měsíční částky. Úleva platí po celou dobu uzavření mateřských škol. Některým rodinám může i tato částka zlepšit život, “ uvedla starostka města Zdeňka Blišťanová.

Další vstřícný krok radnice se týká úhrady poplatku na městských parkovištích. Ta mohou motoristé využívat bezplatně po dobu nouzového stavu.

Investice zvýší bezpečnost chodců a zlepší dopravní obslužnost

Jeseník - Investiční akce v Jeseníku nabírají na tempu. Již v březnu odstartovala rekonstrukce Tyršovy ulice a příští měsíc by mohly začít stavební práce v Seifertově ulici. Zde bude rozšířena spodní část úzké obousměrné komunikace. Rovněž stavbaři u silnice vybudují chodníku se zábradlím. Zároveň se lidé dočkají dokončení zbývající části chodníku podél frekventované cesty v přilehlé Bezručově ulici.

„Rada města schválila uzavření smlouvy s dodavatelem, který vzešel z výběrového řízení. Díky němu se podařilo snížit předpokládanou cenu zakázky o více než milion korun, a to na částku 3,9 milionu korun včetně DPH,“ uvedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Součástí stavebních prací bude i nové odvodnění a přeložky inženýrských sítí, které zajistí společnost ČEZ. Smyslem investiční akce, o níž se mluvilo více než deset let, je zvýšit bezpečnost chodců a zlepšit dopravní obslužnost. „Jedná se o nultou etapu revitalizace sídliště Pod Chlumem, dalším krokem bude vypracování projektové dokumentace na modernizaci a zlepšení uživatelského komfortu obyvatel v této části města,“ podotkl místostarosta města Václav Urban.