Prvního dubna odstartovala třetí, poslední etapa rekonstrukce severní části silnice přes Červenohorské sedlo. Lyžaře vystřídaly těžké stroje, které budou turistické lokalitě dominovat až do konce října. Rekonstrukce silnice zasadila konečnou ránu hotelu Červenohorské sedlo. Nájemce František Halaxa musel po zkušenostech z loňského roku hotel zavřít a propustit čtyřicet lidí.

Hotel provozoval deset let. Výročí oslavil tím, že 28. března zavřel. „Horší to už být nemůže. Už dvě zimy nebyl sníh. Stěží jsme vydělali na mzdy a do toho se třetím rokem uzavírá silnice. To už je moc. Musel jsem propustit všech čtyřicet zaměstnanců,“ prozradil Halaxa, jehož hotel měl sto sedmdesát pěti lůžek. Teď je v oběktu sám. Společnost mu dělají jeho dva psi.

Co obnáší podnikání vedle uzávěry silnice si František Halaxa vyzkoušel loni. Zaměstnance dokonce svážel do práce, aby nemusel hledat nové. „Z Jeseníku jeli vlakem do Losin a odtud jsem je vozil. Cesta do práce jim trvala tři hodiny a více, bylo to náročné a hosté nakonec nepřišli. Hodně lidí si totiž myslí, že se k nám nedostanou, přitom šumperská strana silnice je až na sedlo otevřená,“ vysvětlil Halaxa. Letní sezona pro něj loni skončila propadem tři miliony korun.

Oprava silnice, na kterou netrpělivě čekají všichni motoristé, je pro Františka Halaxu zkázou. Přes léto otevře jen chatu, v níž si turisté budou moci dát čaj, limonádu nebo pivo.

„Možná párek nebo hotovky z mrazáku,“ dodal Halaxa. V současné době zvažuje, zda bude mít ještě o provoz hotelu zájem. „Musel jsem propustit personál. Dobré jádro si už našlo práci a ti se sem už nevrátí. Kdo ví, jestli přijde zpět klientela, která si už odvykla k nám jezdit“ neskrývá rozmrzelost Halaxa.