Ve středu 27.únorasi obana vlastní kůži vyzkoušeli práci ve smíšených hlídkách na zahraniční půdě.

V osm hodin ráno se na hraničním přechodu v Mikulovicích uskutečnila slavnostní výměna policistů. „Už spolupracujeme s hasiči, stejnou cestou půjdeme i s policisty,“ uvedl zástupce ředitele jesenické policie Petr Častulík.

Podle něj je hlavním smyslem smíšených hlídek především prevence a pomoc zahraničním návštěvníkům. Počítá se však i s represí. „Polští policisté znají své ovečky, stejně jako my ty naše. V rámci spolupráce si budeme vyměňovat i tento typ informací,“ sdělil Častulík.

Právě pomoc při řešení trestných činů je pro policisty důležitá. „Nikdy jsme neměli přehled, co se děje v Polsku. Po otevření hranic se k těmto informacím konečně dostaneme,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Polák v české hlídce a Čech v polské také umožní odstranit jazykovou bariéru. V tuto chvíli prošlo speciálním proškolením osm policistů na obou stranách hranice. Šéfové však plánují navýšení počtu múžů, aby se služby smíšených hlídek mohly lépe plánovat.

Seznámení, pochůzka a měření rychlosti

Českých strážcům zákona z dopravního inspektorátu přijel pomoci poslký kolega. „Předpisy jsou podobné. Uvidíme. Moudřejší budu po službě,“ řekl s úsměvem Tomaš Stachuw, který dopoledne absolvoval se svými novými kolegypěší hlídku, odpoledne užspolečněměřili rychlost.

„Poláci, kteří na Jesenicko přijíždějí za turistikou, častěji překračují dopravní předpisy než domácí řidiči,“ řekl Tomáš Bořuta, který přítomnost polského kolegy bere jako výhodu.

Více najdete ve čtvrtečním tištěném vydání Šumperského a Jesenického deníku.