„Po opravdu náročných vyjednáváních se nám podařilo prosadit a na jednání Zastupitelstva Olomouckého kraje schválit, že poskytneme peníze na opravu bazénu v České Vsi. Je to jediný bazén v celém okrese a tím pádem i jediné místo, kde mohou lidé celoročně sportovat a školní děti se učit plavat. Bazén už je dlouho v havarijním stavu a pořád se nedařilo najít peníze na jeho nákladnou rekonstrukci. Konečně se nám podaří tento prohřešek vůči dětem, turistům, sportovcům, veřejnosti a všem plavcům napravit,“ okomentoval rozhodnutí krajských zastupitelů hejtman Josef Suchánek. Vyčlenění sumy zastupitelé na svém zasedání v pondělí 18. června schválili prakticky jednomyslně.

Pro Českou Ves se jedná o zásadní zprávu. Poslední měsíce s krajem zástupci obce dolaďovali podmínky. „Byla okolo toho spousta jednání se všemi subjekty, které jsou v zastupitelstvu zastoupeny, nekoneční vysvětlování, přepracovávání rozpočtu, podmínek žádosti. S ředitelem našeho bazénu jsme byli na zastupitelstvu osobně. Celou zpáteční cestu přemýšlíme na dalšími kroky. Protože problémy teď teprve začnou,“ řekl starosta České Vsi Petr Mudra.

Přispět mají obce okresu

Obec se musí například rozhodnout, v jaké fázi stávající bazén uzavře, nebo jak investici dofinancuje. Krajská dotace totiž pokryje jen šedesát procent předpokládané částky. Ze zbývajících sta milionů korun osmdesát pravděpodobně pokryje úvěr, který si vezme Sdružení měst a obcí Jesenicka. Na splátkách by se měla podílet jednotlivá města a obce okresu formou zvýšených příspěvků do sdružení. Zbylých 20 milionů musí Česká Ves najít ve své podkladně. Ta již také financovala přípravné práce.

„Konečná výše investice bude známa až na podzim, možná těsně přes zahájením stavby. Momentálně dokončujeme prováděcí dokumentaci. Chtěli jsme ji mít co nejaktuálnější, abychom dokázali reagovat za změny v energetice nebo technologiích,“ řekl Petr Mudra.

Po dokončení dokumentace obec vypíše výběrové řízení na zhotovitele. Vítěze by chtěla znát na podzim. „Pokud vše půjde dobře, už zřejmě v letošním roce by se měla zahájit výstavba,“ dodal Petr Mudra.

Větší Jeseník výstavbu nezvládl

Bazén v České Vsi je jediná krytá pětadvacítka na Jesenicku. Je na hraně životnosti a v provozu se jej obci daří držet jen s obtížemi.

O novém krytém koupání se v regionu mluví od konce nultých let 21. století. Vodní svět chtělo mezi lety 2008 a 2013 postavit hned dvakrát město Jeseník. Na wellnesscentrum za 350 ani na aquapark za 200 milionů korun však nezískalo peníze. Česká Ves poté začala připravovat radikální rekonstrukci svého bazénu.