Největší český železniční dopravce zařadí ve středu a ve čtvrtek do více než šedesáti nejvytíženějších spojů v republice posilové vagony, v nich nabídne cestujícím více než pět tisíc míst k sezení navíc.

Větší kapacitu budou mít i dálkové spoje Eurocity, Intercity a rychlíky z Prahy na Moravu a Slovensko a v opačném směru, které zastavují v Zábřehu na Moravě.

Přesto České dráhy upozorňují cestující, aby si místa včas rezervovali.

„Přes maximální možné posílení souprav doporučujeme cestujícím zajistit si zejména do středečních a čtvrtečních dálkových vlaků místenky. V nejvytíženějších vlacích zbývá už jen několik volných míst,“ upozornila ředitelka Odboru provozu osobní dopravy Českých drah Luďka Hnulíková.

V pátek 24. prosince budou jezdit vlaky jako v neděli a ve svátek. Mezi osmnáctou a devatenáctou hodinou pak bude provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen. V sobotu 25. prosince pak pojedou vlaky také podle nedělního jízdního řádu, ale ráno některé vlaky nevyjedou.

„Většina regionálních vlaků, které vyjíždějí po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to i řady vnitrostátních vlaků Intercity a rychlíků. Výjimku tvoří noční vlaky, ty jedou denně,“ uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Na Štědrý den večer a 25. prosince ráno nepojedou ani vlaky soukromé Železnice Desná na tratích ze Šumperka do Koutů nad Desnou a z Petrova nad Desnou do Sobotína.

Vzhledem k tomu, že na cesty před svátky vyrazí spousta lidí, dají se čekat fronty u pokladen. Cestující, kteří se jim chtějí vyhnout a hodlají využít vlaky Českých drah, si mohou jízdenky zakoupit přes internet nebo po telefonu.

Přes internet lze v eShopu Českých drah na adrese www.cd.cz/eshop zakoupit jízdenky na všechny vlaky včetně osobních. Nezbytná je platební karta, kterou je možné platit na internetu. Jízdenku cestující dostane e-mailem, vytiskne si ji nebo ji při kontrole ve vlaku ukáže na displeji notebooku.

Po telefonu je možné si jízdenku zakoupit v Kontaktním centru Českých drah na lince 840 112 113, která je dostupná non stop. Postup je obdobný jako při nákupu přes internet. Cestující zaplatí platební kartou a může si vybrat, zda si jízdenku vyzvedne osobně na některém nádraží, nebo mu ji operátor pošle e-mailem.