VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování na kole je pro mě drogou, říká bývalý hokejista Radomír Čížek

Šumperk – Kdysi byly jeho doménou brusle a hokejka, nyní to je jízdní kolo. Řeč je o šumperském rodákovi Radomíru Čížkovi, jehož současnou největší zálibou je cestování na vlastní pěst na kole. Za poslední tři roky má za sebou již tisíce kilometrů v sedle po řadě míst Evropy.

9.9.2016
SDÍLEJ:

Radomír Čížek.Foto: Facebook Radomíra Čížka

Jako aktivní hráč ledního hokeje si zahrál v mládežnických reprezentačních výběrech, v dorostenecké extralize vyhrál mistrovský titul s Třincem, okusil nejvyšší soutěž juniorů i prvoligové boje mezi muži. S Draky dvakrát postoupil do 1. ligy a nyní v Šumperku trénuje malé hokejisty.

A jakmile čas dovolí, šlápne do pedálů a sám, jen s kolem a brašnami, vyrazí do světa poznávat nejrůznější zajímavá místa.

„Nejsem ten typ cestovatele, který objíždí drahé hotely a proleží dovolenou na pláži, jsem zastáncem low cost cestování, při kterém se snažím užít si trochu dobrodružství a poznat co nejvíce zajímavých míst a lidí. Od roku 2009 cestujeme s manželkou přes Couch Surfing, což je taková celosvětová komunita, kdy si můžete domluvit ubytování u místních lidí a oni potom zase mohou přijet k vám. Je to super myšlenka, díky které nejenže ušetříte, ale zároveň máte možnost nahlédnout do života místních" vysvětluje úvodem Radomír Čížek.

„Jednou jsem takto u nás v Šumperku ubytoval chlápka z Hong Kongu, který přes naše město právě na kole cestoval z Londýna domů a pověděl mi o podobné komunitě lidí s názvem Warm Showers, která je určena výhradě pro lidi jezdící po světě na kole, já se zaregistroval i zde a čím víc lidí u mě přespalo, tím více mě lákalo zkusit si podobnou výpravu také. Cestování na kole mám ohromně rád, především protože si můžu užívat takové té svobody, že si jedete, kam chcete, během dne můžete vidět plno míst, k tomu nemusíte utrácet za pohonné hmoty, zkrátka jste sami svým pánem," pokračuje Radomír Čížek.

Takto od roku 2013 projel na kole Slovensko či Zakarpatskou Ukrajinu a loni zamířil na trip do Skotska, kde zvládl více jak tisíc kilometrů během dvanácti dní.

Po načerpání potřebných zkušeností absolvoval letos již o něco dobrodružnější výpravy – šestnáctidenní pouť napříč Balkánem z Atén do Budapešti a jeho zatím poslední akcí byla cesta po Rumunsku.

„Východní Evropa je pro mě dost přitažlivá, je to kousek. A pokud se stane něco neočekávaného, není problém dojet stopem nebo veřejnou dopravou zpátky domů. Navíc tam je levně a rád pozoruji život tamních obyčejných lidí, kteří tam především hospodaří na polích a obecně jsou k vám strašně milí. Ten život mi tam přijde takový pohodovější, prostě není tak komerční a stresující, jako třeba na Západě," vrací se vzpomínkami na svou zatím poslední cestu do Rumunska.
A právě ze země, kde v minulosti vládl tvrdou rukou komunistický diktátor Nicolae Ceausescu, si odnesl zajímavou zkušenost a s trochou nadsázky se tam stal takřka celebritou.

„Když jsem projížděl jedním menším městem, zastavila mě místní novinářka a pozvala mě tam na rozhovor do regionálních novin jako velkého cestovatele," směje Radomír Čížek, jenž má ze svých cest zážitků nespočet.

„Nejsilnějším cestovatelským zážitkem v životě byly pro mě dosud určitě dva treky v horách Vysokého Atlasu, kdy jsem nejprve vystoupal na 4167 metrů vysokou nejvyšší horu Djebel Toubkal a během druhého treku jsme s parťáky přespávali v berberských vesničkách v nadmořské výšce přes 2500 metrů, kde nechodí skoro žádní turisté, lidé bydlí v kamenných chýších a spí na dekách a život se tam podobá středověku. Byli jsme tam opravdové atrakce, hlavně pro děti, které se například bály i foťáku. Co se týká cestování na kole, je trochu těžší vybrat ten nejsilnější zážitek, určitě člověk rád vzpomíná na zajímavá místa, která viděl, ale také na situace, které vás opravdu dostanou do kolen a vy si v tu chvíli říkáte, jak dobře bych se teď měl na gauči v obýváku," vypráví šumperský cestovatel.

Jeden takový nepříjemný okamžik zažil právě tento rok na Balkáně, kdy se během několika hodin musel vyrovnat s drastickou změnou klimatických podmínek.

„Ač byl konec dubna, předposledního dne svého tripu, když jsem byl zrovna na severu Bosny, jsem se probudil a koukám, že venku sněží. Přitom dva dny zpět bylo na jihu 25 stupňů. Projížděl jsem na kole v dešti a ve sněhu po více než 1400 kilometrech v nohách. V okolí ale nebyla možnost jet na vlak, tak jsem holt musel navzdory počasí šlapat, abych stihl za dva dny autobus z Budapešti domů, na který už jsem měl jízdenky, byl to takový boj s časem. Ve Skotsku jsme zase jeli pět dní v kuse v dešti a větru a jak mé tělo prochladlo, jel jsem poslední tři v teplotách a ta jízda byla opravdu utrpením. Přesto jsem to nevzdal a dojel až do cíle," líčí některé ze svých historek Radomír Čížek, který již nyní spřádá v hlavě plány na další výpravy.

„Láká mě oblast Gruzie a Arménie nebo třeba Kazachstán, tady se budu asi trochu rozhodovat podle cen letenek. Určitě se ale hodlám brzy vrátit i do oblasti Balkánu, takže v blízkém budoucnu mám v plánu i trip napříč Makedonií, východem Albánie či Kosovem. Ale když si vezmu do ruky mapu, během minuty bych dokázal vytipovat třeba dalších dvacet destinací, kam bych se rád podíval. Svět je zkrátka moc velký a všude se dají najít zajímavá místa. Bude záležet na okolnostech, na rodině, časových možnostech i financích. Ale určitě bych chtěl podobné cesty podnikat minimálně jednou za rok, cyklocestování se pro mě stalo v podstatě takovou drogou," říká závěrem Radomír Čížek.

S nadšeným cestovatelem a sportovcem se můžete tento týden osobně setkat na besedě v šumperské Městské knihovně, kde bude ve středu 14. září od 18:30 hodin vyprávět o svých zážitcích z výpravy napříč Balkánem a s diváky se rád podělí o své zkušenosti.

Autor: Miroslav Pergl

9.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 18 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - ŠUMPERK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě ŠUMPERK. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště šumperk, Temenická, č.p. 2166, 787 01 Šumperk 1. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělník/dělnice do výroby (vrtání, závitování, broušení), hlavní pracovní poměr - strojní zaměření. Práce na ranní směnu dle domluvy., Kontakt: e-mailem - životopis, telefonicky.. Pracoviště: Bytoservis morava, s.r.o. - prac., Žadlovická, č.p. 69, 789 83 Loštice. Informace: Jiří Hroch, +420 603 713 876.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 35 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - termín přihlášek do 23.7.2018, Předpoklady uchazeče:, - vzdělání a související podmínky dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - praxe dle § 5 odst. 1 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně , některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - znalost školských předpisů a problematiky řízení daného typu školy, - občanská a morální bezúhonnost, - dobrý zdravotní stav, - znalosti v oboru a praxe v dané oblasti vítány., Obsahové náležitosti přihlášky:, - úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), - doklad o průběhu všech dosavadních zaměstnání formou čestného prohlášení uchazeče s uvedením přesného časového přehledu a funkčního zařazení (opatřený datem a podpisem uchazeče), - strukturovaný životopis (opatřený datem a podpisem uchazeče), - koncepce rozvoje školy v rozsahu maximálně 4 stran strojopisu (opatřený datem a podpisem uchazeče), - výpis z evidence rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce) nebo doklad o jeho vyžádání, - originál lékařského potvrzení o způsobilosti k vykonávání funkce ředitele (ne starší než 3 měsíce)., Předpokládaný nástup do funkce 1.9.2018 , Termín podání přihlášek: do 23.7.2018 do 14,00 hod., Písemné přihlášky (s uvedením kontaktní adresy, e-mailové adresy a čísla telefonu) včetně požadovaných náležitostí zašlete na adresu: , Město Jeseník, Masarykovo nám. 1/167, 790 01 Jeseník. , Obálku označte heslem:, "Neotvírat - konkurzní řízení na pracovní místo ředitele/ky Mateřské školy Karla Čapka Jeseník". Pracoviště: Mateřská škola k. čapka, Karla Čapka, č.p. 353, 790 01 Jeseník 1. Informace: Helena Machová, +420 584 498 128.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní společnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komplexní práce spojená s vedením podvojného účetnictví holdingu výrobně-obchodních společností s výrazným zaměřením na export. Zpracování daňových přiznání, kontrolních hlášení, ročních závěrek. Vedení teamu účetních, komunikace s auditory, finančním úřadem apod., 1 směna od 6-14 hodin., Požadavky:, Perfektní znalost podvojného účetnictví a daňové problematiky, Zkušenosti s vedením teamu, Chuť do práce, zodpovědnost., Nabízíme:, Zaměstnanecké benefity, bonusy, služební telefon., Kontakt:, e-mailem.. Pracoviště: Dk mont s.r.o., 789 85 Mohelnice. Informace: Helena Staňková, +420 604 715 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Letní dny Loučné 2018
27

Loučná žila zábavou

Sulko zahájilo přípravu prohrou, od juniorky Dukly schytalo šestku

Fotbalisté Zábřehu odstartovali přípravu na novou sezonu přátelským utkáním proti juniorskému týmu Dukly Praha. Na neutrálním hřišti v Ústí nad Orlicí padli v sobotu vysoko 0:6.

Mladí sportovci pomáhají, hráli pro nemocnou Elenku

Dobročinná iniciativa DĚTI DĚTEM i letos v létě pomáhá tam, kde je to třeba. Už v červnu se rozběhl blok akcí nazvaný Hrajeme pro Elenku. Začínající sportovci si užili spoustu zábavy a zároveň udělali dobrý skutek.

AKTUALIZOVÁNO

Autobus u Šternberka narazil do stromu, jedenáct zraněných

FOTO Z MÍSTA / Jedenáct zraněných si vyžádala havárie linkového autobusu v Hraničných Petrovicích nedaleko Šternberka na Olomoucku.

Rekonstrukce bazénu by mohla začít v půli prázdnin

Úřad na ochranu hospodářské soutěže zamítl návrh na přezkum postupu Podniků města Šumperka (PMŠ) ve výběrovém řízení na rekonstrukci krytého bazénu v Šumperku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT