Připravilo ho Sdružení cestovního ruchu Jeseníky společně se Svazkem obcí údolí Desné a podnikateli v regionu. Cílem je získat podporu z fondů Evropské unie v programovacím období, které končí v roce 2013.

„Jde o soubor provázaných projektů, které mají podpořit cestovní ruch v regionu. Úřad regionální rady vydal první výzvu 7. července, několik dalších výzev k podání žádostí bude následovat. Záměry budou mít velmi pozitivní dopad na region, který má v oblasti cestovního ruchu značný potenciál,“ uvedla Marie Pecháčková ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Pokud se podaří všechny dotace získat, mohly by do údolí Desné přitéct desítky milionů korun.

„Počítáme s dotací asi 22 milionů. Chceme dobudovat sportovní areál Kociánov, to znamená dokončit víceúčelovou halu Tančírnu," informoval starosta Loučné Pavel Martínek.

„Dále chceme postavit větší dětské hřiště s hradem, brouzdalištěm a vikingskou lodí, skatepark, rybářskou klubovnu, parkoviště a komunikace v areálu včetně mobiliáře. Na to všechno už máme stavební povolení,“ dodal Martínek.

Obec uvažuje ještě o tom, že do plánu zařadí i zázemí k připravovanému lyžařskému areálu v Koutech. Velkolepé plány, které by služby turistům pozvedly o několik pater, má také lázeňská obec Velké Losiny.

„V první fázi chceme postavit poblíž zámku krytou halu s hřišti na tenis, squash, volejbal a badminton a také s fitcentrem, bazénkem, saunou a barem,“ řekl starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva. Stavba by si vyžádala asi 35 milionů korun, obec doufá v dotaci, která by pokryla 85 procent nákladů.

V druhé etapě by velkolosinský projekt pokračoval výstavbou kongresového centra pro tři sta osob s velkým parkovištěm, to vše za asi 85 milionů korun. V plánu je také výstavba rozhledny a malého vleku na kopci Chlumku, kterému místní říkají Křížek nebo Kreuzberg.

Rapotín chce s pomocí evropské dotace přestavět prázdný kulturní dům a vytvořit z něj velké infocentrum se zasedacími místnostmi a prostorem pro expozici o mikroregionu.

Šumperk má v plánu přebudovat rekreační areál na Švagrově. Ten dnes patří kraji, ale město už jedná o směně areálu za tělocvičnu průmyslovky.

„Švagrov je krásná lokalita a bylo by škoda, kdyby se základnu nepodařilo udržet. Kraj na její údržbu nemá síly. My bychom chtěli ze Švagrova vytvořit moderní rekreační a školicí zařízení,“ řekl místostarosta Šumperka Petr Suchomel (KDU-ČSL).