Obsahuje analýzu slabých a silných stránek podnikajících firem v této oblasti, ta se opírá především o dotazníkové průzkumy u turistů i obyvatel města.

„Ukázalo se, že rezervy jsou v nabídce služeb ubytovacích zařízení, často se jedná o nedostatečnou jazykovou vybavenost personálu. Problémem je také malá informovanost návštěvníků o společenských a kulturních akcích ve městě,“ shrnula předsedkyně komise cestovního ruchu Tereza Schreiberová.

Praktickým výstupem dokumentu je akční plán v podobě seznamu nápadů a projektových záměrů. Těch je přibližně sedmdesát.

„Budeme se nyní snažit upřednostnit projekty, které nebudou finančně náročné, protože doba snadného získání dotací již skončila. Za všechny lze jmenovat například zmapování běžeckých a turistických tras na území města a okolí, následovat by mělo vydání map a dalších materiálů. Například ne každý návštěvník města ví, že na rozhlednu Háj lze jít třemi možnými cestami a je možné tam zamířit i s kočárkem,“ dodala Tereza Schreiberová.

Jaký je váš názor na dokument o cestovním ruchu v Šumperku? Hlasujte v anketě vpravo

Mezi finančně náročnější projekty patří třeba vybudování krytého dětského hřiště, které by se dalo využívat i v zimě. Tento záměr se nyní objevil na papíře, ale stejně jako desítky dalších konkrétní podobu nemá.

„Důležité je, že nyní existuje koncepce cestovního ruchu na území města, která v minulosti chyběla,“ vysvětlila Schreiberová.

Strategickým dokumentem se budou ještě letos na podzim zabývat zastupitelé, teprve pak může vedení města jednotlivé projekty zapracovat do rozpočtu města. K plánům se navíc může vyjádřit i veřejnost, dokument je přístupná na webových stránkách města Šumperka.

„V případě jakýchkoliv připomínek, poznámek či komentářů se lidé mohou obrátit na e-mail kamil.navratil@sumperk.cz nebo telefonicky na 583 388 606 a to nejpozději do poloviny listopadu,“ uvedl mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil.