V dálkové dopravě ubude jeden pár autobusů mezi Šumperkem a Ostravou. Od neděle totiž skončí linka Praha – Hradec Králové – Žamberk – Šumperk – Ostrava, kterou provozovalo ČSAD Ústí nad Orlicí. Nedostávalo na ni ovšem žádné dotace.

„Linka byla provozována na náklady dopravce. Z ekonomických důvodů jsme nuceni její provoz od 13. prosince ukončit," uvedl ředitel ČSAD Ústí nad Orlicí Radek Kuběnka.

Od neděle tak nepojede dálkový autobus, který ze Šumperku do Ostravy vyrážel o půl páté večer a zastavoval i v Rapotíně, Petrově a Sobotíně. Zrušen bude také spoj z Ostravy, který do Šumperku přijížděl před půl třetí odpoledne.

V příměstské dopravě se změny týkají na Šumpersku jednatřiceti linek, na Jesenicku deseti. Většinou jen o několikaminutové posuny odjezdů kvůli zajištění návazných přípojů.

Zkrácení i prodloužení tras

U některých spojů ale dochází i ke zkrácení trasy. Například na lince ze Šumperku přes Hrabišín do Brníčka nově nepojede posilový spoj s odjezdem v patnáct hodin až do Dlouhomilova, ale skončí v Hrabišíně na návsi, odkud se bude vracet zpět. Odpolední autobus ze Starého Města do Chrastic a zpět už nebude jezdit o prázdninách.

Naopak některé spoje jsou prodlouženy. Týká se to několika autobusů na lince Šumperk – Jindřichov – Hanušovice. Ty pojedou nově v Hanušovicích až k Zetoru, čímž částečně nahradí i zrušený odpolední vlak z Hanušovic do Bohdíkova. Podobně bude ranní spoj ze Šumperku do Nového Malína prodloužen až do Mladoňova, kam bude nově zajíždět i odpolední autobus z Libiny do Šumperku, jenž dosud jezdil přes Hrabišín.

Na Jesenicku je několik změn na lince z Jeseníku do zdejších lázní. O pět minut dříve než dosud pojede ranní spoj po šesté hodině mezi Bílou Vodou a Javorníkem. Cestující díky tomu budou mít v Javorníku nově přípoj na vlak směr Velká Kraš a Lipová-lázně.

Kompletní přehled všech změn najdou cestující na stránce Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje www.kidsok.cz