„Cílem je připravit vánoční dárky pro dětské sirotky na Ukrajině. Jedním z charitních projektů, který se o tyto osamělé děti stará, je dětský domov Presvjata rodina v Ternopilu. A právě sem bude směřovat pomoc zábřežských dárců,“ informoval ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Princip akce spočívá v tom, že dárce si ze seznamu dětí zveřejněném na internetové adrese www.charitazabreh.cz vybere, koho chce obdarovat, a připraví pro něj vánoční balíček v hodnotě kolem jednoho tisíce korun. Zabalí ho do vánočního papíru a na cedulku napíše jméno dítěte.

Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř. Zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice. Balíček pak dárce doručí do 22. prosince na zábřežskou Charitu, která zajistí jeho dopravu i předání.

Co by měl balíček obsahovat? „Především něco pro radost přiměřeně věku dítěte: hru, hračku, autíčko, panenku nebo stavebnici. Vhodné nejsou knihy, protože jsou těžké a je tam jazyková bariéra. Dále by měl balíček obsahovat něco na oblečení, sladkosti v originálních obalech, které vydrží dlouhou přepravu, vhodné jsou také potřeby do školy,“ řekl Jiří Karger.

Všechny věci musejí být nové. Je možné přidat nějaké lepší hygienické potřeby a vítané je i přání k Vánocům napsané nejlépe rusky nebo ukrajinsky a azbukou. Na přípravě jednoho balíčku se mohou rodiny spojit.