Jde o děti, které byly nalezeny na ulici, rodiče buď vůbec nemají, nebo se o ně z nějakého důvodu nemohou či nechtějí starat

„V loňském roce se během stejné akce podařilo díky ochotným a štědrým dárcům ze Zábřežska připravit 32 balíčků, tedy pro více než třetinu z celkově 95 obdarovaných dětí,“ řekl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Další dárky připravovali lidé v oblasti působnosti Charit Slavičín, Vsetín, Kroměříž, Olomouc a Holešov. Na Zábřežsku byly všechny děti do čtrnácti dnů od vyhlášení výzvy „rozebrány“.

V letošním roce chtějí organizátoři obdarovat celkem 210 dětí, Charita Zábřeh si prozatím vyžádala údaje o 40 dětech žijících v Ternopilu.

„Ve 26 případech jsou to sirotci, kteří žijí v charitním dětském domově Presvjata rodina, čtrnáct dárečků bude určeno pro děti ulice, které objevil terénní pracovník Charity. Žijí sice doma, ale v nuzných podmínkách v problémových či neúplných rodinách; jsou nuceny k práci nebo žebrání, je jim odpíráno základní vzdělání,“ uvedl Jiří Karger.

Ternopil je město v západní části Ukrajiny, v oblasti aktuálně zasažené epidemií prasečí chřipky. Žije v něm kolem čtvrt milionu obyvatel.

Sbírka se koná ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Olomouc. Zájemce si vybere ze seznamu dětí na webu www.charitazabreh.cz jedno konkrétní dítě a připraví pro ně vánoční balíček v hodnotě kolem jednoho tisíce korun.

Zabalený pak opatří cedulkou se jménem dítěte a do 18. prosince ho doručí na zábřežskou Charitu. Ta pak zprostředkuje jeho dopravu i předání dítěti.

Co by měl balíček obsahovat, aby děti byly obdarovány tak nějak stejně? Něco pro radost přiměřeně věku dítěte (plyšáci, hry, puzzle, autíčka, panenky, stavebnice), vhodné nejsou knihy, kapesní nože, dětské zbraně na hraní nebo hračky s napájením na baterie.

Vítané je oblečení a něco na obutí - dětmi žádané jsou papuče, tenisky, botasky. Děti přivítají také sladkosti a potřeby do školy, případně hygienické potřeby.

„Musí se ve všech případech jednat o věci nové! Ke každému balíčku dárce vyhotoví v češtině podrobný seznam věcí, které jsou uvnitř. Zjednoduší to celní kontrolu na ukrajinské straně hranice,“ upozorňuje Jiří Karger.

Na přípravě jednoho balíčku se mohou spojit rodiny i další kolektivy. Zábřežská Charita nabízí pomoc s přeložením dopisu či přáníčka do ukrajinštiny i s přepisem do azbuky.