Ruská armáda v posledních týdnech cíleně útočí na kritickou infrastrukturu ukrajinských měst. Masivní raketové útoky minulý týden způsobily výpadky elektřiny po celé Ukrajině. Bez dodávek proudu se ocitla zhruba čtvrtina obyvatel země.

Krizové situace se dají alespoň částečně řešit nouzovou výrobou elektřiny pomocí generátorů. S prosbou o jejich dodání se na Arcidiecézní charitu Olomouc (ACHO) obrátily partnerské Charity na Ukrajině. Olomoucká arcidiecézní charita proto veřejnost, aby podpořila naši finanční sbírku na nákup a dopravu elektrocentrál pro Ukrajinu. Dary lze zasílat na bankovní účet číslo 4030207/0100.

„Jménem trpících lidí prosíme naše spoluobčany o jakýkoli finanční dar. Obracíme se také na firmy ke sponzorství nákupu i silnějších typů generátorů, které mohou zabezpečit provoz menších či středních zařízení, škol a školek, domovů pro seniory nebo zdravotnických zařízení. Na Ukrajině smysluplně využijí jakoukoli kapacitu,“ řekl ředitel ACHO Václav Keprt.

S příchodem zimy se zvyšuje intenzita "návštěv" divočáků v bezprostředním okolí Hluboček, 22. listopadu 2022
Divočáci o sobě opět dávají vědět. Chodí na "návštěvu" a rozrývají trávníky

„Zkuste si představit, jak by matka s dětmi v městském bytě při příchodu zimy žila bez elektrické energie. Tyto situace jsou nyní bohužel každodenní realitou. Proto se jim musíme snažit pomoci překonat toto neskutečně těžké období. Generátory jsou nouzovým řešením, ale jde o zásadní pomoc. Tyto přístroje budou navíc potřeba dlouhodobě, protože plnohodnotná obnova infrastruktury je běh na dlouhou trať,“ dodal Václav Keprt.

Pokud lidé, zejména ve městech, nemají elektřinu, v domácnostech nefungují důležité elektrospotřebiče jako sporáky, trouby, ledničky a pračky. Nelze zajistit informovanost pomocí televize a rádia, není kde dobít mobilní telefony. Bez elektřiny nemohou fungovat ordinace a lékařská zařízení, školy a školky, ale omezeny jsou také obchody, opravny, dílny, doprava a spousta dalších služeb. Bez elektřiny se nedá dlouhodobě existovat, obzvláště ne ve městech a s přicházející zimou.

„Pokud ti lidé budou mít alespoň základní podmínky, aby mohli na Ukrajině zůstat, do určité míry se zmenší další možná migrační vlna. Pokud jim dokážeme pomoci přežít a zůstat doma, musíme to udělat, aby měla lidi na obnovu poničené země,“ uzavřel Václav Keprt.