„Nabídku jsem dostal proto, že více než třetina balíčků pocházela od lidí ze Zábřežska. Seznam dětí i s údaji o nich jsme zveřejnili na internetu, kde si dárci vybrali konkrétní dítě a pro ně adresně připravili balíček v hodnotě kolem tisíce korun," řekl Jiří Karger.

„Do čtrnácti dnů si lidé jednotlivé děti rozebrali. Rychlá reakce a obětavost dárců nás příjemně překvapila,“ poznamenal Karger.

Ukrajinské Vánoce, které se slaví podle juliánského kalendáře až 7. ledna, strávila česká mise v chlapeckém domově Přesvaté rodiny v Bortnikách, když předtím obdarovali děti v Ternopilu a Lopatyně.

„Už při koledování u stromečku si každé dítě pohledem hlídalo ten svůj balíček. Radost při rozbalování pak byla obrovská. V balících byly hračky, oblečení, školní a hygienické potřeby i sladkosti,“ řekl Karger.

Bortnický domov provozuje mužský řeholní řád Miles Jesu a osudy jeho obyvatel jsou opravdu pohnuté. Děti jsou buď úplní sirotci, nebo pocházejí z rozvrácených rodin. Rodiče se o ně nedokážou starat kvůli psychickému onemocnění nebo závislosti na alkoholu.

Snad nejsmutnější je příběh sedmnáctiletého Marka, jehož rodiče si po rozchodu založili nové rodiny a o Marka už nestáli. Věk šestnáctiletého Evgena musel určit odhadem lékař, protože chlapce našli opuštěného na ulici.

Jurij zůstal po smrti rodičů sám se sedmi sestrami; nejstarší osmnáctiletá byla úředně určena opatrovnicí, ale péči o tolik dětí nezvládala, a tak některé postupně skončily v domově.

Česká mise strávila na 1700 kilometrů dlouhé cestě i s celním odbavením více než dva a půl dne. „Všechny dárce budeme kontaktovat a předáme jim fotografii toho jejich dítěte při předávání daru. Díky tomu, že jsme si na místě ověřili smysluplnost sbírky, chceme příští rok akci zopakovat,“ uzavřel Jiří Karger.