Arcidiecézní charitě Olomouc chybějí peníze na provoz. Proto se její vedení obrátilo na krajské zastupitele se žádostí o 5,4 milionu korun na pokrytí nejohroženějších sedmadvaceti služeb. Kraj Charitě přislíbil dva a půl milionu korun. Tuto sumu ale instituce odmítla jako nedostatečnou.

Na protest proti zkrácení dotace ze strany kraje demonstrovali v pátek 16. prosince před jednáním krajského zastupitelstva v Olomouci pracovníci i klienti Charity. Cílem protestního shromáždění bylo upozornit na dlouhodobě špatnou a nekoncepční politiku kraje v sociální oblasti. Zastupitelé ale žádost demonstrantů nevyslyšeli a znovu potvrdili původní dvouapůlmilionový příspěvek.

„Přijeli jsme zastupitelům kraje se vší vážností říct, že situace ve financování sociálních služeb nestátních neziskových organizací, a teď nemyslím jen na Charitu, je dlouhodobě neudržitelná a velmi vážná,“ uvedl tehdy ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Poznamenal, že v letošním roce obdržela Charita, kterou vede, téměř o tři miliony nižší dotaci. Charitě Zábřeh chybí v letošním rozpočtu 1,2 milionu korun. Pokud by se jí peníze nepodařilo získat, musela by omezit služby pro více než tisíc klientů.

Hrozbu omezování služeb se podařilo zažehnat díky ministerstvu práce a sociálních věcí, na které se Charita obrátila.

„Mimořádná dotace se týká sedmadvaceti služeb z Olomouckého kraje. Mezi nimi převládají pečovatelské služby pro seniory a nemocné, pobytová zařízení pro seniory, osobní asistence a poradny,“ uvedl Marek Navrátil z Arcidiecézní charity Olomouc.

Charita ministerstvo informovala o špatné finanční situaci již v prvním pololetí letošního roku. Žádná jednání a věcná argumentace o ohrožení služeb ale podle Navrátila dosud nevedla ke zlepšení situace.

„Potom, co jsme se žádostí o záchranu ohrožených projektů neuspěli na zastupitelstvu Olomouckého kraje, jsem se osobním dopisem obrátil přímo na ministra práce a sociálních věcí. Naší žádosti bylo vyhověno, a ohrožené projekty tak obdrží mimořádnou dotaci ve výši čtyř milionů korun,“ řekl ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.