Tajfun zasáhl Filipíny v pátek 8. listopadu. Na ostrově Leyte přílivová vlna dosahovala výšky pěti metrů a zcela zničila přístavní město Tacloban.

Na místo katastrofy se o dva dny později dostali pracovníci filipínské a americké Charity. „Je to poprvé, co Filipíny zažily katastrofu takového rozsahu. Počet obětí se zvyšuje každým dnem. Všude leží mrtvá těla. Lidé jsou traumatizovaní. Mezi nejnaléhavější potřeba patří nyní jídlo a voda. Opravdu potřebujeme veškerou pomoc, kterou můžeme získat," uvedl otec Edwin Gariguez, výkonný tajemník Charity Filipíny.

Prostřednictvím celosvětové charitní sítě se do pomoci zapojila i česká Charita. „Po řádění tajfunu Haiyan zůstalo více než osmdesát procent budov poškozených a půl milionu lidí muselo být evakuováno. Odstraňování škod bude velmi náročné nejen časově, ale i finančně. Proto jsme se rozhodli vyhlásit sbírku a poprosit všechny naše příznivce a dárce, aby jejím prostřednictvím pomohli lidem na Filipínách," vyzval k pomoci ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Charita České republiky uvolnila z krizového fondu čtvrt milionu korun. Připojují se i jednotlivé diecézní nebo farní Charity. „Arcidiecézní charita Olomouc schválila okamžité uvolnění sta tisíc korun z nouzového fondu na pomoc lidem v těchto a podobných situacích," řekl její ředitel Václav Keprt.

Lidé mohou přispívat do sbírky Charita pro Filipíny, kam lze posílat finanční dary. Číslo bankovního účtu je 55660022/0800, variabilní symbol 133.

V Zábřehu je možné přispět i v hotovosti, a to na recepci Charity Zábřeh v Žižkově ulici 15. „Jsou zde připraveny zapečetěné pokladničky i sběrací listiny pro případ, že budou dárci potřebovat potvrzení o daru pro daňové účely," sdělila Jana Skalická z propagace Charity Zábřeh. Otevřeno je v pracovní dny od sedmi ráno do půl páté odpoledne.

Pokud by se chtěl někdo k pomoci připojit i ve své obci, může kontaktovat ředitele zábřežské Charity Jiřího Kargera na telefonu 736 509 430. Charita pomůže vyřídit potřebné náležitosti a zřídit sbírkové místo.

Další možností, jak přispět, je poslání dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87777. Cena je třicet korun, Charita obdrží 28,50.