Její syn, který je zároveň jediným příbuzným paní Marie, bydlí ve městě vzdáleném třicet kilometrů, navíc je pracovně vytížen. Za matkou sice dojíždí několikrát týdně a vozí jí nákupy. Bez pečovatelky by ale důchodkyně některé věci zvládala těžko.

„To že jsem dostala k důchodu příspěvek na péči mi pomohlo, i když jsem z pečovatelky měla obavy. Ale je velice příjemná, potřebuji pomoci zatím jen s hygienou. Jídlo mi zajišťuje syn, který mi objednal dovoz obědů, o víkendech mi navaří i uklidí,“ řekla paní Marie.

Podle Vlastimila Štrpky, ředitele Charity Šumperk, která poskytuje ošetřovatelskou a pečovatelskou službu, jeho zaměstnancům i přes reformu v sociálních službách nijak práce neubylo.

„Zavedení příspěvku na péči, kdy lidé peníze dostávají na ruku a pak si z nich sociální služby hradí, bylo určitým rizikem. Řada lidí totiž tuto změnu mohla chápat tak, že peníze mají na přilepšenou. Ale klientů nám rozhodně neubylo, to i přesto, že jsme vzhledem ke sníženým dotacím musely ceny zvýšit. Velký zájem velký zájem je například o asistenční službu,“ konstatoval Vlastimil Štrpka.

Šumperská Charita zaměstnává celkem dvanáct pečovatelek, v případě většího zájmu ze strany klientů by přijala další.

Příspěvek na péči by úhrady za placené služby měl pokrýt. Pokud si například senior objedná pomoc při hygieně, hodinová sazba činí osmdesát korun.

Možná je i třeba objednávka donášky nákupů, léků, úklid i praní a žehlení. Žádanou službou je také dovoz nebo donáška jídla, lze se dohodnout i na doprovodu k lékaři. Tyto jslužby jsou také za úplatu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika