„Vezeme dvě stě dárků pro 190 dětí. Do jejich přípravy se zapojilo více než dvě stě dárců. Každý balíček je připraven na míru konkrétnímu dítěti, což platí hlavně o oblečení. Deset dárků je společných, ty obsahují zejména společenské hry,“ uvedl Marek Navrátil z tiskového oddělení Arcidiecézní charity Olomouc.

Vánoční sbírku zorganizovala Charita podruhé. Fotografie dětí a informace o nich zveřejnila na svých webových stránkách, ochotní dárci si z nich vybrali a podle věku dítěte připravili balíček v hodnotě kolem tisíce korun.
V databázi nezbylo ani jediné dítě, pro které by se dárce nenašel. Dokonce letos zájem převyšoval počet adresátů pomoci.

„My jsme zveřejnili jména dětí na začátku prosince a během osmi dnů už jsme měli všechny rozebrané. Několik zájemců jsme museli odmítnout,“ uvedl Jiří Karger, ředitel Charity Zábřeh, která zorganizovala balíčky pro 43 dětí. Charita Šumperk připravila jeden balíček za své zaměstnance.

Na Ukrajině se slaví Vánoce až 6. ledna, děti tak budou mít svátek a nadělování o týden dřív. Velká část z nich zažije takové překvapení poprvé, nezřídka to budou vůbec první dárky, které tyto děti kdy dostaly.