„Stáli jsme před rozhodnutím, zda dát výpověď části zaměstnanců a zrušit okamžitě některé služby, anebo solidárně zavést plošné úspory. Zvolili jsme druhé řešení. Ale ani razantní opatření, jako je zrušení prémií nebo týdne dodatkové dovolené všem zaměstnancům, nestačí. A už není kde brát,“ uvedl ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.

Hrozí, že Charita bude muset zrušit Občanskou poradnu, která je jediná svého druhu v regionu a poskytuje právní a poradenskou pomoc například předluženým domácnostem. Ještě horší by ale byl konec projektu Dobrovolnictví nezaměstnaných.

Ten umožňuje lidem, kteří berou dávky hmotné nouze, aby si odpracovali potřebný počet hodin v takzvané veřejné či dobrovolnické službě. Jen tak jim stát dávku nezkrátí. Záměr, aby si lidé dávky zasloužili, je chvályhodný, problém je ale v tom, že není moc míst, kde je možné hodiny odpracovat. Charita Zábřeh tuto službu ve spolupráci s různými organizacemi zajišťuje pro Zábřežsko a Mohelnicko.

„Práce Charity je zaměřena na ty nejpotřebnější - seniory, nezaměstnané, lidi na okraji společnosti nebo v hmotné nouzi,“ řekl ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

Upozornil, že zrušení některých služeb by přineslo ve financování spirálový efekt. Menší počet aktivit by totiž znamenal, že na rok 2012 by Charita dostala od státu ještě méně peněz.

Charita Zábřeh se stará ve všech oblastech včetně pečovatelské služby o 1400 klientů. Její roční rozpočet je 33 milionů korun, vedle státu jí přispívají i obce.

První malou bitvu o záchranu Charita vyhrála. Podařilo se jí přesvědčit zábřežské zastupitele, aby jí nesnižovali pravidelný příspěvek, ale naopak ho zvýšili. Od města Zábřeh tak dostane na sociální služby letos celý milion korun, tedy téměř o 300 tisíc korun víc než loni.

„Čekáme na vyhlášení krajského programu, který podporuje aktivity zaměřené na sociální začleňování. Žádáme také o granty nejrůznějších nadací a spolků. Takovéto financování z více zdrojů jsme měli vždycky, jenomže letos budeme muset touto cestou zalepit co největší část chybějící dotace státu,“ uzavřel Jiří Karger.

Méně peněz také pro šumperskou Charitu

V podobné situaci jako Zábřeh je i Charita Šumperk, která má ale podstatně menší nabídku služeb. V Šumperku a okolí má totiž na tomto poli větší konkurenci.

„Dostali jsme jen 58 procent požadované dotace státu a v rozpočtu nám bude chybět asi osm set tisíc korun,“ sdělila ředitelka Charity Šumperk Marie Vychopeňová.

Zatím se snaží udržet celou nabídku služeb a hledá úspory uvnitř organizace. Snížila úvazek jednomu zaměstnanci, všichni pracovníci dostanou nižší odměny a uvažuje se také o snížení či zrušení příspěvku na mobilní telefony a na stravné.

„Snažíme se získat peníze od sponzorů. Menší dotace znamená, že máme jen na nejnutnější výdaje a nemůžeme investovat do žádného rozvoje,“ řekla Marie Vychopeňová.